Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kosz jastrzębi

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

Kosz jastrzębi to rodzaj samołówki wykorzystywanej w sokolnictwie do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych, zwłaszcza jastrzębi. Jest to tradycyjne narzędzie łowieckie, stosowane od wieków w celu tresury i szkolenia ptaków drapieżnych do polowań.

Kosz jastrzębi składa się z kilku elementów, w tym drewnianej lub metalowej ramy pokrytej siatką, na której osadzone są przynęty lub przynętujące ptaki. Z reguły kosz jest umieszczany na szczycie stołu lub platformy, a z jego wnętrza przynętywy są podnoszone, aby skupić uwagę ptaków drapieżnych.

Podczas polowania przy użyciu kosza jastrzębiego sokolnik wypuszcza swojego szkolonego ptaka drapieżnego (np. sokoła) do lotu. Gdy ptak drapieżny dopadnie przynętującą zdobycz, sokolnik upuszczając linę uruchamia mechanizm opuszczający kosz jastrzębi, który pozwala na schwytanie żywej zdobyczy. Następnie sokolnik odpina kosz i wydobywa zdobycz.

Stosowanie kosza jastrzębiego wymaga dużego doświadczenia i precyzji ze strony sokolnika oraz odpowiedniej treningu dla ptaków drapieżnych. Współcześnie praktyka ta w wielu krajach objęta jest regulacjami prawnymi mającymi na celu ochronę dzikich populacji ptaków drapieżnych oraz zapewnienie odpowiednich warunków dla szkolenia i użytkowania tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kosz jastrzębi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kozioł, rogacz

samiec samy.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.