Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krykucha

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

Krykucha to specjalnie wyhodowany gatunek kaczki służący do wabienia kaczorów podczas polowań, zwłaszcza podczas wiosennych godów. Jest udomowionym gatunkiem, który został skrzyżowany w celu uzyskania jaskrawego ubarwienia i większych rozmiarów. Krykucha jest popularnym narzędziem myśliwskim, ponieważ jej donośny głos przyciąga kaczory z daleka, ułatwiając lokalizację ptaków przez myśliwych. Ponadto, może być używana do celów hodowlanych oraz edukacyjnych do wabienia innych gatunków ptaków i przyciągania ich do określonego miejsca.

Wypuszczana na wodę w pobliżu stanowisk myśliwych, krykucha pełni rolę atrapy jednocześnie przyciągając ptaki swoim głosem. Jej wielobarwny wygląd i specyficzne cechy sprawiają, że jest doskonałym narzędziem dla myśliwych przy polowaniach na wodzie. Uznawana za jednego z najważniejszych asystentów myśliwych podczas polowania na kaczki; z powodu swojej skuteczności i efektywności znalazła szerokie zastosowanie zarówno w praktyce łowieckiej, jak i reprodukcyjnej.

Krykuchy cieszą się także popularnością w dziedzinie edukacji ekologicznej ze względu na możliwość użytecznego wykorzystania ich donośnego głosu, co pozwala obserwować zachowanie różnych gatunków ptaków i przybliżyć procesy naturalne związane z migracją oraz zachowaniami stadnymi. W związku z tym krykuchy mają nie tylko praktyczne zastosowanie w polowaniu, ale również służą jako narzędzie dydaktyczne oraz naukowe służące lepszej ochronie i zachowaniu różnorodności ptaków.

Z tego względu krykucha pełni ważną funkcję zarówno jako narzędzie łowieckie, jak i instrument badawczy czydydaktyczny. Jej efektywność polega nie tylko na atrahowaniu kaczorów podczas polowań czy hodowlanych przedsięwzięć,a także stanowi ważny element dla działań edukacyjnych oraz ochrony bioróżnorodności dzięki swoim właściwościom akustycznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krykucha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kosacz

stary cietrzew.

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.