Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krajce

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

Krajce to anatomiczne wyrostki znajdujące się na brzegach dzioba jastrzębia. W postaci małych, ostrych zębów, pomagają one w złapaniu i utrzymaniu ofiary. Zazwyczaj wykonane są z twardego materiału, jak kość lub chrząstka, co zapewnia pewne chwycenie się ofiary. Ponadto krajce umożliwiają jastrzębiom precyzyjne cięcie mięsa i skóry ofiary, co ułatwia im dostęp do pokarmu. Dodatkowo krajce stanowią element obronny, zapewniając jastrzębiom dodatkowe ostrze do obrony przed innymi ptakami lub drapieżnikami. Ich obecność ułatwia atakowanie oraz obronę przez drapieżnikami bądź innymi ptakami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krajce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krycie

akt kopulacji u ssaków.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.