Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: królik

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy rosnące na pagórkowatym terenie. Kopie obszerne, rozgałęzione nory, w których żyje kolonijnie. Odżywia się pokarmem roślinnym. Aktywny od zmroku do świtu. Rozmnaża się od lutego do września, dając 3-5 miotów. Ciąża trwa 28-31 dni, po której samica pomiata 5-6 młodych. Dojrzałość płciową uzyskują po 5-8 miesiącach. Zwierzę łowne, na które poluje się głównie wieczorem na zasiadkach i o świcie w pobliżu nor.

Królik (Oryctolagus cuniculus) to gatunek ssaka z rodziny zającowatych, o charakterystycznym wyglądzie i zachowaniu. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągają długość ciała od 35 do 50 cm, ogon mierzy od 4,5 do 7,5 cm, a ciężar królika wynosi około 1,5-2 kg. Sierść królika na wierzchu ciała jest szara, natomiast spód jest biały, a kończyny mają żółtorudą barwę. Występuje on głównie w suchych lasach rosnących na pagórkowatym terenie.

Charakterystyczną cechą królików są ich obszerne i rozgałęzione nory, które kopią w ziemi. Króliki żyją kolonijnie i zamieszkują te nory. Są one aktywne od zmroku do świtu i odżywiają się głównie pokarmem roślinnym. Co istotne, okres godowy u królików trwa od lutego do września, podczas którego samice mogą wydać na świat 3-5 miotów. Ciąża u samicy trwa od 28 do 31 dni, po czym rodzi ona 5-6 młodych. Dojrzałość płciową króliki osiągają zwykle po około 5-8 miesiącach życia.

Królik jest też zwierzęciem łownym - podczas polowań często poluje się na nie wieczorem na zasiadkach oraz o świcie w pobliżu nor królików. Jego polowanie ma długą tradycję i stanowi ważny element kultury łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj królik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.