Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: królik

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy rosnące na pagórkowatym terenie. Kopie obszerne, rozgałęzione nory, w których żyje kolonijnie. Odżywia się pokarmem roślinnym. Aktywny od zmroku do świtu. Rozmnaża się od lutego do września, dając 3-5 miotów. Ciąża trwa 28-31 dni, po której samica pomiata 5-6 młodych. Dojrzałość płciową uzyskują po 5-8 miesiącach. Zwierzę łowne, na które poluje się głównie wieczorem na zasiadkach i o świcie w pobliżu nor.

Królik (Oryctolagus cuniculus) to gatunek ssaka z rodziny zającowatych, o charakterystycznym wyglądzie i zachowaniu. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągają długość ciała od 35 do 50 cm, ogon mierzy od 4,5 do 7,5 cm, a ciężar królika wynosi około 1,5-2 kg. Sierść królika na wierzchu ciała jest szara, natomiast spód jest biały, a kończyny mają żółtorudą barwę. Występuje on głównie w suchych lasach rosnących na pagórkowatym terenie.

Charakterystyczną cechą królików są ich obszerne i rozgałęzione nory, które kopią w ziemi. Króliki żyją kolonijnie i zamieszkują te nory. Są one aktywne od zmroku do świtu i odżywiają się głównie pokarmem roślinnym. Co istotne, okres godowy u królików trwa od lutego do września, podczas którego samice mogą wydać na świat 3-5 miotów. Ciąża u samicy trwa od 28 do 31 dni, po czym rodzi ona 5-6 młodych. Dojrzałość płciową króliki osiągają zwykle po około 5-8 miesiącach życia.

Królik jest też zwierzęciem łownym - podczas polowań często poluje się na nie wieczorem na zasiadkach oraz o świcie w pobliżu nor królików. Jego polowanie ma długą tradycję i stanowi ważny element kultury łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj królik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kosacz

stary cietrzew.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.