Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kulka

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

Kulka to haczyk stosowany głównie do patroszenia ptactwa, zwłaszcza kurcząt. Ma formę małej kuli, zazwyczaj wykonanej z drewna lub metalu, czasem z rogu. Kulki są używane podczas polowań, a ich ostro zakończone końce służą do szybkiego i skutecznego rozcinania skóry i mięsa zwierzęcia. Są przydatne zwłaszcza latem, gdy konieczne jest szybkie oprawienie zdobyczy w celu zapobieżenia psuciu się mięsa ze względu na wysokie temperatury.

W praktyce łowieckiej kulki są narzędziami o dużej skuteczności w szybkim i sprawnym patroszeniu ptactwa. Ich kształt sprzyja precyzyjnemu przeprowadzeniu cięcia tak, aby oddzielić skórę od mięsa bez zbędnego uszkodzenia ciała zwierzęcia. Kulki mogą być częścią standardowego wyposażenia łowiska, zwłaszcza podczas polowań na drobną zwierzynę.

Drewniane lub metalowe kulki stanowią istotny element techniki oprawiania zdobyczy podczas polowań. Ich odpowiednie użycie pozwala na sprawne wykorzystanie zdobyczy oraz minimalizuje ryzyko zepsucia się mięsa przez nieodpowiednie obróbki. Dostosowanie odpowiedniej techniki korzystania z kulki ma istotne znaczenie zarówno dla prawidłowego wykorzystania zdobyczy, jak i dla utrzymania wysokich standardów etycznych postępowania łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kulka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

koza, koza, siuta

samica sarny.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

krowa

samica żubra.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)