Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kulka

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

Kulka to haczyk stosowany głównie do patroszenia ptactwa, zwłaszcza kurcząt. Ma formę małej kuli, zazwyczaj wykonanej z drewna lub metalu, czasem z rogu. Kulki są używane podczas polowań, a ich ostro zakończone końce służą do szybkiego i skutecznego rozcinania skóry i mięsa zwierzęcia. Są przydatne zwłaszcza latem, gdy konieczne jest szybkie oprawienie zdobyczy w celu zapobieżenia psuciu się mięsa ze względu na wysokie temperatury.

W praktyce łowieckiej kulki są narzędziami o dużej skuteczności w szybkim i sprawnym patroszeniu ptactwa. Ich kształt sprzyja precyzyjnemu przeprowadzeniu cięcia tak, aby oddzielić skórę od mięsa bez zbędnego uszkodzenia ciała zwierzęcia. Kulki mogą być częścią standardowego wyposażenia łowiska, zwłaszcza podczas polowań na drobną zwierzynę.

Drewniane lub metalowe kulki stanowią istotny element techniki oprawiania zdobyczy podczas polowań. Ich odpowiednie użycie pozwala na sprawne wykorzystanie zdobyczy oraz minimalizuje ryzyko zepsucia się mięsa przez nieodpowiednie obróbki. Dostosowanie odpowiedniej techniki korzystania z kulki ma istotne znaczenie zarówno dla prawidłowego wykorzystania zdobyczy, jak i dla utrzymania wysokich standardów etycznych postępowania łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kulka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.