Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kusza myśliwska

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, wyposażonego w urządzenia spustowe. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów (hak, lewar, wielokrążek, dźwignia). Kusza jako broń myśliwska stosowana była od wczesnego średniowiecza do XVIII w. (zob. historia broni myśliwskiej).

Kusza myśliwska była jedną z pierwszych broni miotających, które człowiek wykorzystał do polowań. Składa się z masywnego łuku wykonanego z rogu lub stali, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą i urządzeniami spustowymi. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów, takich jak hak, lewar, wielokrążek lub dźwignia. Kusza była szeroko stosowana od wczesnego średniowiecza do XVIII w., aż do pojawienia się broni palnej.

Kusza myśliwska była bardzo skuteczną bronią, ponieważ bełty miały duże moce rażenia i mogły przebijać grube skóry zwierząt. Jednak jej skuteczność była ograniczona przez krótki zasięg i czas potrzebny na naciągnięcie łuku. Ponadto, aby strzelić celnie, trzeba było mieć duże umiejętności i precyzyjne oko. Kusza myśliwska była również bardzo ciężka i trudna w transporcie.

Dziś kusze myśliwskie są głównie używane do celów sportowych i rekreacyjnych. Są one również popularne w tradycyjnym strzelaniu myśliwskim, gdzie uczestnicy strzelają do tarczy lub innych celów na odległość.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kusza myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.