Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kusza myśliwska

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, wyposażonego w urządzenia spustowe. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów (hak, lewar, wielokrążek, dźwignia). Kusza jako broń myśliwska stosowana była od wczesnego średniowiecza do XVIII w. (zob. historia broni myśliwskiej).

Kusza myśliwska to jedna z pierwotnych broni miotających wykorzystywanych przez człowieka do polowań. Skonstruowana jest z masywnego łuku, wykonanego z rogu, stali lub rzadziej drewna, przymocowanego do łoża z kolbą oraz posiada urządzenia spustowe. Aby napiąć łuk, używano specjalnych naciągów, takich jak hak, lewar, wielokrążek lub dźwignia. Kusza była szeroko stosowana od wczesnego średniowiecza do XVIII w., aż do pojawienia się broni palnej.

Wyposażona w bełty o dużej sile rażenia, kusza była skuteczną bronią łowiecką zdolną przebijać grube skóry zwierząt. Należy jednak zauważyć, że jej skuteczność była ograniczona przez krótki zasięg oraz czas potrzebny na naciągnięcie łuku. Dodatkowo do celownika wymagane były znaczne umiejętności i precyzja wzroku. Kusza myśliwska była też niezwykle ciężka i trudna w transporcie.

W dzisiejszych czasach kusze myśliwskie są głównie używane do celów sportowych i rekreacyjnych. Szczególnie popularne są w tradycyjnym strzelaniu myśliwskim, gdzie uczestnicy rywalizują strzelając do tarczy lub innych celów na określoną odległość.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kusza myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kandelabrowa korona

zob. korona.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

klempa

samica łosia, łosza