Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kusza myśliwska

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, wyposażonego w urządzenia spustowe. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów (hak, lewar, wielokrążek, dźwignia). Kusza jako broń myśliwska stosowana była od wczesnego średniowiecza do XVIII w. (zob. historia broni myśliwskiej).

Kusza myśliwska była jedną z pierwszych broni miotających, które człowiek wykorzystał do polowań. Składa się z masywnego łuku wykonanego z rogu lub stali, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą i urządzeniami spustowymi. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów, takich jak hak, lewar, wielokrążek lub dźwignia. Kusza była szeroko stosowana od wczesnego średniowiecza do XVIII w., aż do pojawienia się broni palnej.

Kusza myśliwska była bardzo skuteczną bronią, ponieważ bełty miały duże moce rażenia i mogły przebijać grube skóry zwierząt. Jednak jej skuteczność była ograniczona przez krótki zasięg i czas potrzebny na naciągnięcie łuku. Ponadto, aby strzelić celnie, trzeba było mieć duże umiejętności i precyzyjne oko. Kusza myśliwska była również bardzo ciężka i trudna w transporcie.

Dziś kusze myśliwskie są głównie używane do celów sportowych i rekreacyjnych. Są one również popularne w tradycyjnym strzelaniu myśliwskim, gdzie uczestnicy strzelają do tarczy lub innych celów na odległość.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kusza myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.