Definicja hasła: kusza myśliwska
- kusza myśliwska
ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, wyposażonego w urządzenia spustowe. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów (hak, lewar, wielokrążek, dźwignia). Kusza jako broń myśliwska stosowana była od wczesnego średniowiecza do XVIII w. (zob. historia broni myśliwskiej).
Kusza myśliwska to jedna z pierwotnych broni miotających wykorzystywanych przez człowieka do polowań. Skonstruowana jest z masywnego łuku, wykonanego z rogu, stali lub rzadziej drewna, przymocowanego do łoża z kolbą oraz posiada urządzenia spustowe. Aby napiąć łuk, używano specjalnych naciągów, takich jak hak, lewar, wielokrążek lub dźwignia. Kusza była szeroko stosowana od wczesnego średniowiecza do XVIII w., aż do pojawienia się broni palnej.
Wyposażona w bełty o dużej sile rażenia, kusza była skuteczną bronią łowiecką zdolną przebijać grube skóry zwierząt. Należy jednak zauważyć, że jej skuteczność była ograniczona przez krótki zasięg oraz czas potrzebny na naciągnięcie łuku. Dodatkowo do celownika wymagane były znaczne umiejętności i precyzja wzroku. Kusza myśliwska była też niezwykle ciężka i trudna w transporcie.
W dzisiejszych czasach kusze myśliwskie są głównie używane do celów sportowych i rekreacyjnych. Szczególnie popularne są w tradycyjnym strzelaniu myśliwskim, gdzie uczestnicy rywalizują strzelając do tarczy lub innych celów na określoną odległość.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kusza myśliwska w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kraczajka
przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)
- kwilić
o ptakach drapieżnych: wydawać głos.
- kynologia myśliwska
nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.
- kusza myśliwska
ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)
- kurkówka
dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.
- klapanie
pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).
- krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)
ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)
- komora
klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.
- kopno
legowisko zająca w śniegu.