Definicja hasła: kusza myśliwska
- kusza myśliwska
ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, wyposażonego w urządzenia spustowe. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów (hak, lewar, wielokrążek, dźwignia). Kusza jako broń myśliwska stosowana była od wczesnego średniowiecza do XVIII w. (zob. historia broni myśliwskiej).
Kusza myśliwska to jedna z pierwotnych broni miotających wykorzystywanych przez człowieka do polowań. Skonstruowana jest z masywnego łuku, wykonanego z rogu, stali lub rzadziej drewna, przymocowanego do łoża z kolbą oraz posiada urządzenia spustowe. Aby napiąć łuk, używano specjalnych naciągów, takich jak hak, lewar, wielokrążek lub dźwignia. Kusza była szeroko stosowana od wczesnego średniowiecza do XVIII w., aż do pojawienia się broni palnej.
Wyposażona w bełty o dużej sile rażenia, kusza była skuteczną bronią łowiecką zdolną przebijać grube skóry zwierząt. Należy jednak zauważyć, że jej skuteczność była ograniczona przez krótki zasięg oraz czas potrzebny na naciągnięcie łuku. Dodatkowo do celownika wymagane były znaczne umiejętności i precyzja wzroku. Kusza myśliwska była też niezwykle ciężka i trudna w transporcie.
W dzisiejszych czasach kusze myśliwskie są głównie używane do celów sportowych i rekreacyjnych. Szczególnie popularne są w tradycyjnym strzelaniu myśliwskim, gdzie uczestnicy rywalizują strzelając do tarczy lub innych celów na określoną odległość.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kusza myśliwska w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kokanie
głos wydawany przez cieciorkę.
- kopyra
gwarowa nazwa zająca.
- królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)
gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)
- kapturzenie
nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.
- kreślić
o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.
- knoty
odchody głuszca.
- krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)
ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)
- kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)
gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)
- kosacz
stary cietrzew.
- kulka
haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).