Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kudły

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

Kudły to zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia. Kudły stanowią jedną z charakterystycznych cech wyglądu niedźwiedzi, nadając im zwalisty wygląd. Są to długie, mocne włosy, rosnące na grzbiecie oraz bokach ciała zwierzęcia. Kudły zapewniają ochronę przed chłodem i wilgocią, co jest istotne szczególnie dla gatunków zamieszkujących chłodne obszary tundry lub lasów iglastych.

W łowieckim kontekście termin "kudły" może odnosić się także do kolekcjonerskiej działki egzotycznych upolowanych trofeów, obejmującej również szaty skórzane (niedźwiedziece łapy). Kudły niedźwiedzia są często cenionym i pożądanym trofeum łowieckim, a ich zbieranie stanowi tradycję dla niektórych społeczności myśliwskich.

Gromadzenie kudeł z polowań jest również powszechne wśród kolekcjonerów i miłośników przyrody, którzy doceniają zarówno estetyczną jak i symboliczną wartość tych elementów. Dla wielu osób posiadanie kudeł niedźwiedzia stanowi prestiżowy sposób upamiętnienia udanej wyprawy łowieckiej lub okazji do podziwiania piękna natury.

Podsumowując, kudły to długie, zmierzwione sierści niedźwiedzia stanowiące nie tylko istotny element izolacyjny dla zwierzęcia, ale także cenione trofeum łowieckie oraz obiekt kolekcjonerskiej fascynacji ze względu na swoją unikalność i estetykę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kudły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

kotka

samica rysia.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kitka

bródka kozicy (trofeum).