Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kudły

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

Kudły to zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia. Kudły stanowią jedną z charakterystycznych cech wyglądu niedźwiedzi, nadając im zwalisty wygląd. Są to długie, mocne włosy, rosnące na grzbiecie oraz bokach ciała zwierzęcia. Kudły zapewniają ochronę przed chłodem i wilgocią, co jest istotne szczególnie dla gatunków zamieszkujących chłodne obszary tundry lub lasów iglastych.

W łowieckim kontekście termin "kudły" może odnosić się także do kolekcjonerskiej działki egzotycznych upolowanych trofeów, obejmującej również szaty skórzane (niedźwiedziece łapy). Kudły niedźwiedzia są często cenionym i pożądanym trofeum łowieckim, a ich zbieranie stanowi tradycję dla niektórych społeczności myśliwskich.

Gromadzenie kudeł z polowań jest również powszechne wśród kolekcjonerów i miłośników przyrody, którzy doceniają zarówno estetyczną jak i symboliczną wartość tych elementów. Dla wielu osób posiadanie kudeł niedźwiedzia stanowi prestiżowy sposób upamiętnienia udanej wyprawy łowieckiej lub okazji do podziwiania piękna natury.

Podsumowując, kudły to długie, zmierzwione sierści niedźwiedzia stanowiące nie tylko istotny element izolacyjny dla zwierzęcia, ale także cenione trofeum łowieckie oraz obiekt kolekcjonerskiej fascynacji ze względu na swoją unikalność i estetykę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kudły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kuper

tylna część ciała ptaków.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kocica

samica zająca.