Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuna domowa, kamionka

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod ochroną.

Kuna domowa, zwana też kamionką, jest zwierzęciem łownym z rodziny łasicowatych. Wyglądem przypomina kunę leśną, ale ma czerwonawy nos i białą plamę na spodzie szyi. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, ponieważ pozwala odróżnić kunę domową od kuny leśnej.

Kuna domowa występuje głównie w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji Mniejszej. Jest to zwierzę nocne, które żywi się głównie owadami, ptakami i małymi gryzoniami. Zazwyczaj żyje w lasach liściastych lub mieszanych, ale może również zamieszkiwać tereny miejskie.

Kuna domowa jest pod ochroną ze względu na spadek liczebności populacji. W niektórych regionach jest uważana za gatunek zagrożony wyginięciem. Aby chronić te zwierzęta, należy ograniczyć polowania i dbać o ich naturalne siedliska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna domowa, kamionka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

klekotka

inaczej kołatka.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kozioł, kozioł, rogacz

samiec samy.