Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuna domowa, kamionka

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod ochroną.

Kuna domowa, zwana też kamionką, jest zwierzęciem łownym z rodziny łasicowatych. Wyglądem przypomina kunę leśną, ale ma czerwonawy nos i białą plamę na spodzie szyi. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, ponieważ pozwala odróżnić kunę domową od kuny leśnej.

Kuna domowa występuje głównie w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji Mniejszej. Jest to zwierzę nocne, które żywi się głównie owadami, ptakami i małymi gryzoniami. Zazwyczaj żyje w lasach liściastych lub mieszanych, ale może również zamieszkiwać tereny miejskie.

Kuna domowa jest pod ochroną ze względu na spadek liczebności populacji. W niektórych regionach jest uważana za gatunek zagrożony wyginięciem. Aby chronić te zwierzęta, należy ograniczyć polowania i dbać o ich naturalne siedliska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna domowa, kamionka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kandelabrowa korona

zob. korona.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kotwina

inaczej kotlina.