Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuna domowa, kamionka

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod ochroną.

Kuna domowa, zwana też kamionką, jest gatunkiem łownym z rodziny łasicowatych, charakteryzującym się podobnym wyglądem do kuni leśnej. Istotną cechą odróżniającą kunę domową od kuni leśnej jest czerwonawy nos oraz obecność białej plamy na spodzie szyi. Zwierzę to występuje głównie w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji Mniejszej; zamieszkuje lasy liściaste lub mieszane, a także obszary miejskie. Kuna domowa jest zwierzęciem nocnym, które odżywia się przeważnie owadami, ptakami i małymi gryzoniami.

Ze względu na obserwowany spadek liczebności populacji kuny domowej, została ona objęta ochroną w celu zapobieżenia zagrożeniu wyginięciem. W niektórych rejonach uważana jest za gatunek zagrożony wyginięciem, co wymaga podejmowania działań mających na celu ograniczenie polowań oraz ochronę naturalnych siedlisk tych zwierząt. Konieczne jest ustalenie skutecznych strategii zachowania środowiska życia kuni domowej w celu zachowania jej populacji na odpowiednim poziomie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna domowa, kamionka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karnal

inaczej kaptur.

kocica

samica zająca.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

klempa

samica łosia, łosza