Definicja hasła: kuna domowa, kamionka
- kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)
zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod ochroną.
Kuna domowa, zwana też kamionką, jest zwierzęciem łownym z rodziny łasicowatych. Wyglądem przypomina kunę leśną, ale ma czerwonawy nos i białą plamę na spodzie szyi. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, ponieważ pozwala odróżnić kunę domową od kuny leśnej.
Kuna domowa występuje głównie w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji Mniejszej. Jest to zwierzę nocne, które żywi się głównie owadami, ptakami i małymi gryzoniami. Zazwyczaj żyje w lasach liściastych lub mieszanych, ale może również zamieszkiwać tereny miejskie.
Kuna domowa jest pod ochroną ze względu na spadek liczebności populacji. W niektórych regionach jest uważana za gatunek zagrożony wyginięciem. Aby chronić te zwierzęta, należy ograniczyć polowania i dbać o ich naturalne siedliska.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna domowa, kamionka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kołnierz
długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.
- kapiszon, kapiszon, piston
dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)
- kogut
samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.
- kamionka
inaczej kuna domowa.
- kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)
ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.
- kwiczenie
głos wydawany przez warchlaki.
- kraczajka
przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)
- kantak
pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.
- kozioł, kozioł, rogacz
samiec samy.