Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszonówka

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Wynaleziono ją w Anglii, w początkach XIX w.; po 1866 r. wyparta została przez broń odtylcową.

Kapiszonówka to rodzaj broni palnej, która wyewoluowała z broni odprzodowej. Jest to broń z zamkiem kapiszonowym, składającym się z kominka i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu w komorze lufy. Kurkowi sprężynowemu towarzyszy mechanizm spustowy, który umożliwia strzelanie.

Kapiszonówka została wynaleziona w Anglii na początku XIX wieku i szybko stała się popularna wśród myśliwych. Jednak po 1866 roku została wyparta przez broń odtylcową, która była bardziej niezawodna i miała większy zasięg. Kapiszonówka była jednak bardzo popularna wśród myśliwych, ponieważ była lekka i łatwa w użyciu.

Dziś kapiszonówki są uważane za antyczne bronie palne i są czasami używane do celów dekoracyjnych lub jako elementy kolekcjonerskie. Są one również czasami używane do celów rekreacyjnych lub sportowych, ale nie są już tak popularne jak dawniej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszonówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)