Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszonówka

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Wynaleziono ją w Anglii, w początkach XIX w.; po 1866 r. wyparta została przez broń odtylcową.

Kapiszonówka to rodzaj broni palnej, która wyewoluowała z broni odprzodowej. Jest to broń z zamkiem kapiszonowym, składającym się z kominka i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu w komorze lufy. Kurkowi sprężynowemu towarzyszy mechanizm spustowy, który umożliwia strzelanie.

Kapiszonówka została wynaleziona w Anglii na początku XIX wieku i szybko stała się popularna wśród myśliwych. Jednak po 1866 roku została wyparta przez broń odtylcową, która była bardziej niezawodna i miała większy zasięg. Kapiszonówka była jednak bardzo popularna wśród myśliwych, ponieważ była lekka i łatwa w użyciu.

Dziś kapiszonówki są uważane za antyczne bronie palne i są czasami używane do celów dekoracyjnych lub jako elementy kolekcjonerskie. Są one również czasami używane do celów rekreacyjnych lub sportowych, ale nie są już tak popularne jak dawniej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszonówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kapa

inaczej kaptur.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)