Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszonówka

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Wynaleziono ją w Anglii, w początkach XIX w.; po 1866 r. wyparta została przez broń odtylcową.

Kapiszonówka to rodzaj broni palnej, która wyewoluowała z broni odprzodowej. Jest to broń z zamkiem kapiszonowym, składającym się z kominka i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu w komorze lufy. Kurkowi sprężynowemu towarzyszy mechanizm spustowy, który umożliwia strzelanie.

Kapiszonówka została wynaleziona w Anglii na początku XIX wieku i szybko stała się popularna wśród myśliwych. Jednak po 1866 roku została wyparta przez broń odtylcową, która była bardziej niezawodna i miała większy zasięg. Kapiszonówka była jednak bardzo popularna wśród myśliwych, ponieważ była lekka i łatwa w użyciu.

Dziś kapiszonówki są uważane za antyczne bronie palne i są czasami używane do celów dekoracyjnych lub jako elementy kolekcjonerskie. Są one również czasami używane do celów rekreacyjnych lub sportowych, ale nie są już tak popularne jak dawniej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszonówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kożuch

futro zająca lub muflona.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)