Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszonówka

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Wynaleziono ją w Anglii, w początkach XIX w.; po 1866 r. wyparta została przez broń odtylcową.

Kapiszonówka to rodzaj broni palnej, która wyewoluowała z broni odprzodowej. Jest to broń z zamkiem kapiszonowym, składającym się z kominka i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu w komorze lufy. Kurkowi sprężynowemu towarzyszy mechanizm spustowy, który umożliwia strzelanie.

Kapiszonówka została wynaleziona w Anglii na początku XIX wieku i szybko stała się popularna wśród myśliwych. Jednak po 1866 roku została wyparta przez broń odtylcową, która była bardziej niezawodna i miała większy zasięg. Kapiszonówka była jednak bardzo popularna wśród myśliwych, ponieważ była lekka i łatwa w użyciu.

Dziś kapiszonówki są uważane za antyczne bronie palne i są czasami używane do celów dekoracyjnych lub jako elementy kolekcjonerskie. Są one również czasami używane do celów rekreacyjnych lub sportowych, ale nie są już tak popularne jak dawniej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszonówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)