Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kurek

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

Kurek jest jednym z najważniejszych elementów broni myśliwskiej. Jest to część zamka, która uderza w iglicę, aby wystrzelić pocisk. Kurek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne. Kurek ma również specjalną powierzchnię, która pozwala na łatwe i płynne przesuwanie się po zamku.

Kurek jest odpowiedzialny za wszystkie funkcje broni myśliwskiej. Umożliwia on załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski. Za pomocą kurka można również regulować siłę naciągu sprężyny i dostosowywać jego pozycję do potrzeb użytkownika. Kurek może być również używany do regulacji celownika lub innych elementów broni myśliwskiej.

Kurek jest bardzo ważnym elementem broni myśliwskiej i musi być regularnie konserwowany i sprawdzany pod kątem uszkodzeń lub zużycia. Należy upewnić się, że kurek działa prawidłowo i nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych, aby uniknąć niespodziewanego wypadku podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kurek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kandelabrowa korona

zob. korona.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.