Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kurek

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

Kurek jest elementem broni myśliwskiej, będącym częścią zamka, która uderza w iglicę w celu wystrzelenia pocisku. Jest to mechanizm umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski z broni myśliwskiej. Kurek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne, a jego konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby umożliwić płynne i precyzyjne działanie.

Kurek spełnia kluczową rolę w broni myśliwskiej, ponieważ jest odpowiedzialny za wszystkie podstawowe funkcje broni. Pozwala regulować siłę naciągu sprężyny i dostosować jej pozycję do potrzeb użytkownika. Dodatkowo może być wykorzystywany do regulacji celownika lub innych elementów broni myśliwskiej.

Z uwagi na swoje znaczenie, kurek wymaga regularnej konserwacji i sprawdzania pod kątem uszkodzeń lub zużycia. Pewność prawidłowego działania kurka ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika podczas polowania.

3. Regularna konserwacja kurka jest niezbędna dla zachowania jego sprawności i zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kurek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kopno

legowisko zająca w śniegu.

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.