Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kluczka

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

Kluczka to zachowanie zwierząt, które wykonują podczas ucieczki przed drapieżnikiem. Polega ono na odskoku w bok, który ma na celu utrudnienie drapieżnikowi śledzenia ofiary. Zwierzęta wykonują ten manewr, aby zmienić kierunek ucieczki i zmylić drapieżnika.

Kluczka jest szczególnie powszechna u ptaków, ale może być również stosowana przez inne gatunki zwierząt. Jest to skuteczna technika obronna, która pozwala zwierzętom uniknąć zagrożenia ze strony drapieżników.

Ptaki często stosują kluczkę, gdy chcą uniknąć ataku drapieżnika. Podczas lotu ptak wykonuje ruch skrętu w bok i leci w innym kierunku niż pierwotny tor ucieczki. Ten manewr pozwala im zmylić drapieżnika oraz umożliwia bezpieczną ucieczkę.

Kluczka jest również stosowana przez ssaki, takie jak sarny i jelenie. Gdy te zwierzęta dostrzegają lub wyczuwają obecność drapieżnika, wykonują nagły odskok w bok i zmieniają kierunek ucieczki, co utrudnia śledzenie ich przez drapieżniki.

Zachowanie kluczki stanowi ważny mechanizm obronny wykorzystywany przez zwierzęta do unikania zagrożeń płynących od drapieżników. Dzięki temu szybkiemu i sprytnemu manewrowi zwierzęta mają większe szanse na uniknięcie ataku oraz utrzymanie się przy życiu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kluczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kotka

samica rysia.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

klangor

jednostajny głos żurawi.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.