Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kluczka

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

Kluczka to zachowanie zwierząt, które wykonują podczas ucieczki przed drapieżnikiem. Polega ono na odskoku w bok, który ma na celu utrudnienie drapieżnikowi śledzenia ofiary. Zwierzęta wykonują ten manewr, aby zmienić kierunek ucieczki i zmylić drapieżnika. Kluczka jest szczególnie powszechna u ptaków, ale może być również stosowana przez inne gatunki zwierząt.

Kluczka jest często stosowana przez ptaki, aby uniknąć drapieżników. Gdy ptak wykonuje ten manewr, skręca w bok i leci w inną stronę niż ta, w którą uciekał. To pozwala mu uniknąć drapieżnika i uciec bezpiecznie. Ptaki mogą również wykonywać kluczkę kilka razy pod rząd, aby utrudnić drapieżnikowi śledzenie ich toru lotu.

Kluczka jest również stosowana przez inne gatunki zwierząt, takich jak sarny i jelenie. Gdy te zwierzęta słyszą lub widzą drapieżnika, skaczą w bok i uciekają w innym kierunku niż ten, w którym były pierwotnie. Jest to skuteczny sposób na uniknięcie drapieżników i umożliwienia im bezpiecznej ucieczki.

Kluczka jest więc ważnym mechanizmem obronnym stosowanym przez zwierzęta do unikania drapieżników. Jest to szybki i skuteczny sposób na uniknięcie niebezpieczeństwa i pozostanie przy życiu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kluczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

klekotka

inaczej kołatka.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.