Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kluczka

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

Kluczka to zachowanie zwierząt, które wykonują podczas ucieczki przed drapieżnikiem. Polega ono na odskoku w bok, który ma na celu utrudnienie drapieżnikowi śledzenia ofiary. Zwierzęta wykonują ten manewr, aby zmienić kierunek ucieczki i zmylić drapieżnika.

Kluczka jest szczególnie powszechna u ptaków, ale może być również stosowana przez inne gatunki zwierząt. Jest to skuteczna technika obronna, która pozwala zwierzętom uniknąć zagrożenia ze strony drapieżników.

Ptaki często stosują kluczkę, gdy chcą uniknąć ataku drapieżnika. Podczas lotu ptak wykonuje ruch skrętu w bok i leci w innym kierunku niż pierwotny tor ucieczki. Ten manewr pozwala im zmylić drapieżnika oraz umożliwia bezpieczną ucieczkę.

Kluczka jest również stosowana przez ssaki, takie jak sarny i jelenie. Gdy te zwierzęta dostrzegają lub wyczuwają obecność drapieżnika, wykonują nagły odskok w bok i zmieniają kierunek ucieczki, co utrudnia śledzenie ich przez drapieżniki.

Zachowanie kluczki stanowi ważny mechanizm obronny wykorzystywany przez zwierzęta do unikania zagrożeń płynących od drapieżników. Dzięki temu szybkiemu i sprytnemu manewrowi zwierzęta mają większe szanse na uniknięcie ataku oraz utrzymanie się przy życiu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kluczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuper

tylna część ciała ptaków.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

klempa

samica łosia, łosza

kotka

samica rysia.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału