Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kot

kot

nazwa zająca i rysia.

Kot, jako nazwa zająca i rysia, jest popularnym terminem w środowisku myśliwych i entuzjastów przyrody. W kontekście polskiego łowiectwa, kot odnosi się do młodego lub dorosłego osobnika tego gatunku zwierząt. Zając (Lepus europaeus) jest jednym z najpopularniejszych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Posiada charakterystyczne ciało wyposażone w silne tylne kończyny, które pozwalają mu na szybkie i zwinne poruszanie się w terenie. Zając jest ceniony przez myśliwych ze względu na smaczną i delikatną jadalność mięsa.

Natomiast, kot to również potoczna nazwa dla rysia (Lynx lynx), kota dzikiego zamieszkującego lasy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Rysie są ssakami drapieżnymi o krępej budowie ciała oraz charakterystycznym ogonie z czarną końcówką. W polskim kontekście, rysie stanowią niezwykłą atrakcję dla obserwatorów przyrody oraz ekscytujący cel polowań dla doświadczonych myśliwych.

Warto podkreślić, że zarówno zając jak i rysie są obiektami ochrony prawnej, a polowanie na nie regulowane jest przez przepisy prawa łowieckiego. Polowanie odbywa się tylko w określonych terminach oraz za posiadaniem odpowiednich uprawnień łowieckich.

Podsumowując, termin "kot" jako nazwa zająca i rysia odnosi się do dwóch ważnych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Zarówno zające, jak i rysie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony myśliwych oraz entuzjastów przyrody dzięki ich unikalnym cechom morfologicznym oraz biologicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kosacz

stary cietrzew.

klangor

jednostajny głos żurawi.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kotka

samica rysia.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.