Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kot

kot

nazwa zająca i rysia.

Kot, jako nazwa zająca i rysia, jest popularnym terminem w środowisku myśliwych i entuzjastów przyrody. W kontekście polskiego łowiectwa, kot odnosi się do młodego lub dorosłego osobnika tego gatunku zwierząt. Zając (Lepus europaeus) jest jednym z najpopularniejszych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Posiada charakterystyczne ciało wyposażone w silne tylne kończyny, które pozwalają mu na szybkie i zwinne poruszanie się w terenie. Zając jest ceniony przez myśliwych ze względu na smaczną i delikatną jadalność mięsa.

Natomiast, kot to również potoczna nazwa dla rysia (Lynx lynx), kota dzikiego zamieszkującego lasy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Rysie są ssakami drapieżnymi o krępej budowie ciała oraz charakterystycznym ogonie z czarną końcówką. W polskim kontekście, rysie stanowią niezwykłą atrakcję dla obserwatorów przyrody oraz ekscytujący cel polowań dla doświadczonych myśliwych.

Warto podkreślić, że zarówno zając jak i rysie są obiektami ochrony prawnej, a polowanie na nie regulowane jest przez przepisy prawa łowieckiego. Polowanie odbywa się tylko w określonych terminach oraz za posiadaniem odpowiednich uprawnień łowieckich.

Podsumowując, termin "kot" jako nazwa zająca i rysia odnosi się do dwóch ważnych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Zarówno zające, jak i rysie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony myśliwych oraz entuzjastów przyrody dzięki ich unikalnym cechom morfologicznym oraz biologicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)