Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kot

kot

nazwa zająca i rysia.

Kot, jako nazwa zająca i rysia, jest popularnym terminem w środowisku myśliwych i entuzjastów przyrody. W kontekście polskiego łowiectwa, kot odnosi się do młodego lub dorosłego osobnika tego gatunku zwierząt. Zając (Lepus europaeus) jest jednym z najpopularniejszych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Posiada charakterystyczne ciało wyposażone w silne tylne kończyny, które pozwalają mu na szybkie i zwinne poruszanie się w terenie. Zając jest ceniony przez myśliwych ze względu na smaczną i delikatną jadalność mięsa.

Natomiast, kot to również potoczna nazwa dla rysia (Lynx lynx), kota dzikiego zamieszkującego lasy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Rysie są ssakami drapieżnymi o krępej budowie ciała oraz charakterystycznym ogonie z czarną końcówką. W polskim kontekście, rysie stanowią niezwykłą atrakcję dla obserwatorów przyrody oraz ekscytujący cel polowań dla doświadczonych myśliwych.

Warto podkreślić, że zarówno zając jak i rysie są obiektami ochrony prawnej, a polowanie na nie regulowane jest przez przepisy prawa łowieckiego. Polowanie odbywa się tylko w określonych terminach oraz za posiadaniem odpowiednich uprawnień łowieckich.

Podsumowując, termin "kot" jako nazwa zająca i rysia odnosi się do dwóch ważnych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Zarówno zające, jak i rysie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony myśliwych oraz entuzjastów przyrody dzięki ich unikalnym cechom morfologicznym oraz biologicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

koza, koza, siuta

samica sarny.