Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kot

kot

nazwa zająca i rysia.

Kot, jako nazwa zająca i rysia, jest popularnym terminem w środowisku myśliwych i entuzjastów przyrody. W kontekście polskiego łowiectwa, kot odnosi się do młodego lub dorosłego osobnika tego gatunku zwierząt. Zając (Lepus europaeus) jest jednym z najpopularniejszych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Posiada charakterystyczne ciało wyposażone w silne tylne kończyny, które pozwalają mu na szybkie i zwinne poruszanie się w terenie. Zając jest ceniony przez myśliwych ze względu na smaczną i delikatną jadalność mięsa.

Natomiast, kot to również potoczna nazwa dla rysia (Lynx lynx), kota dzikiego zamieszkującego lasy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Rysie są ssakami drapieżnymi o krępej budowie ciała oraz charakterystycznym ogonie z czarną końcówką. W polskim kontekście, rysie stanowią niezwykłą atrakcję dla obserwatorów przyrody oraz ekscytujący cel polowań dla doświadczonych myśliwych.

Warto podkreślić, że zarówno zając jak i rysie są obiektami ochrony prawnej, a polowanie na nie regulowane jest przez przepisy prawa łowieckiego. Polowanie odbywa się tylko w określonych terminach oraz za posiadaniem odpowiednich uprawnień łowieckich.

Podsumowując, termin "kot" jako nazwa zająca i rysia odnosi się do dwóch ważnych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Zarówno zające, jak i rysie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony myśliwych oraz entuzjastów przyrody dzięki ich unikalnym cechom morfologicznym oraz biologicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

kłańce

zęby wilka.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)