Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kożuch

kożuch

futro zająca lub muflona.

Kożuch to futro pochodzące z zająca lub muflona, które jest wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Futra te charakteryzują się miękkością, lekkością oraz ciepłem, dlatego też są szeroko wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju ubrań i dodatków. Kożuchy z królika są zazwyczaj bardziej delikatne i miękkie, natomiast futra z muflona są bardziej odporne i grubo owłosione. W tradycyjnym polskim łowiectwie kożuchy były jednym z najbardziej wartościowych łupów ze zwierzyny łownej, a także stanowiły ważny element w stroju myśliwego.

W dzisiejszych czasach kożuchy są nadal cenionym materiałem w branży mody i projektowania ubrań. Futra pochodzące z zajęcy czy muflona znajdują swoje zastosowanie zarówno w produkcji luksusowych płaszczy, kurtek czy kamizelek, jak również w produkcji różnego rodzaju dodatków takich jak kołnierze, obszycia rękawów czy kaptury. Ze względu na swoje właściwości izolacyjne oraz elegancki wygląd kożuchy cieszą się popularnością zarówno wśród projektantów mody haute couture jak i konfekcji masowej.

Odpowiednio utrzymany kożuch może być długotrwałą inwestycją, która jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, zachowa swoją jakość i piękno przez wiele lat. Jednak ze względu na etyczne kontrowersje dotyczące uboju zwierząt dla pozyskania futer, wiele firm modowych przechodzi na alternatywne materiały imitujące futro naturalne, co ma na celu spełnienie oczekiwań klientów poszukujących ekologicznych oraz etycznych rozwiązań w modzie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kożuch w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.