Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kopnięcie

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

Kopnięcie to uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię lub bark strzelca podczas oddawania strzału. Jest to zjawisko prawdopodobne podczas użytkowania broni o dużym odrzucie, zwłaszcza związane z kalibrami większymi niż 12 lub przy stosowaniu szczególnie silnej amunicji. Kopnięcie może spowodować ból, siniaki lub nawet kontuzje, dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie i technika strzelania, aby uniknąć urazów.

W środowisku myśliwych i strzelców kopnięcie broni jest ważnym aspektem bezpieczeństwa i komfortu podczas polowania czy treningu strzeleckiego. Zbyt duże kopnięcie może negatywnie wpłynąć na precyzję strzału oraz wywoływać nieprzyjemne doznania dla strzelca. W odpowiedzi na to wielu producentów broni oferuje modele z systemami zmniejszającymi odrzut, takimi jak tłumiki rekompensacyjne bądź amortyzatory gazowe.

Odpowiednia pozycja ciała oraz solidne trzymanie broni to kluczowe elementy minimalizujące skutki kopnięcia, jednakże istnieją również dodatkowe akcesoria mogące pomóc w redukcji odrzutu, takie jak specjalne osady czy nakładki na kolbę. Dbając o zdrowie i wygodę użytkownika, warto inwestować w broń dostosowaną do indywidualnych potrzeb oraz możliwości fizycznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kopnięcie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

kocica

samica zająca.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

karnal

inaczej kaptur.

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)