Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korozja luf

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

Korozja luf to proces uszkodzenia gładzi luf broni palnej, powodowany przez szkodliwe działanie nieusuniętych resztek spalonego prochu. Korozja może występować zarówno w stalowych, jak i chromowanych lufach broni palnej. Proces korozji zazwyczaj inicjuje się na powierzchniach narażonych na działanie pozostałości prochu, które przyciągają wilgoć i tworzą kwasowe substancje.

W wyniku korozji dochodzi do stopniowego uszkadzania powierzchni lufy, co prowadzi do pogorszenia dokładności oraz skrócenia żywotności broni. Pojawienie się korozji wymaga natychmiastowej interwencji w postaci dokładnego oczyszczenia oraz konserwacji lufy broni. Regularna pielęgnacja broni, w tym dokładne czyszczenie i smarowanie lufy po każdym użyciu, może zapobiec korozji i utrzymać jej właściwości przez długi czas.

Korozja luf stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz funkcjonalności broni palnej, dlatego też jest tematem szczególnej uwagi dla myśliwych i osób uprawiających strzelectwo. Skuteczna prewencja korozji obejmuje stosowanie wysokiej jakości środków konserwacyjnych oraz regularne sprawdzanie stanu lufy w celu wykrycia nawet najmniejszych oznak korozji i podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korozja luf w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kożuch

futro zająca lub muflona.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kopno

legowisko zająca w śniegu.

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)