Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klempa

klempa

samica łosia, łosza

Klempa jest terminem stosowanym w łowiectwie do określenia samicy łosia. Samice łosi nazywane klempami są często obserwowane w ich naturalnym środowisku, a także są przedmiotem zainteresowania dla myśliwych podczas polowań. W łowieckim leksykonie termin "klempa" odnosi się do dorosłej samicy łosia, która może ważyć od 250 do 350 kg, co czyni ją znacznie lżejszą od samców, zwanych bykami. Klempa charakteryzuje się smuklejszą sylwetką i mniejszymi porożami lub ich brakiem.

W kontekście polowań, polowanie na klempę jest istotnym elementem zarządzania populacją łosi. Ograniczenie liczebności populacji przez odstrzał klemp jest kluczowe dla zachowania zdrowego ekosystemu leśnego i równowagi międzygatunkowej. W związku z tym myśliwi często regulują liczebność populacji łosi poprzez kontrolowany odstrzał klep.

Jako obiekt polowań, klempa wymaga specyficznej wiedzy i umiejętności myśliwskich. Polowanie na klempę wymaga dyscypliny, cierpliwości i znajomości terenu oraz zachowania zwierzęcia. Ponadto, ze względu na wagę i siłę samicy, konieczne jest ostrożne podejście do jej upolowania.

Warto zauważyć, że rolą klep w ekologii lasu jest istotna dla zachowania zdrowego ekosystemu leśnego. Populacja klep wpływa na dostępność pożywienia dla drapieżników oraz regulację roślinożerców w lesie. Zrozumienie roli klep w hierarchii gatunkowej ma kluczowe znaczenie zarówno dla ochrony środowiska naturalnego, jak i prowadzenia zrównoważonego polowania.

Podsumowując, termin "klempa" odnosi się do samicy łosia, która stanowi istotny element populacji tych zwierząt oraz obiekt zainteresowania myśliwych podczas polowań regulacyjnych mających na celu zarządzanie populacją dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klempa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.