Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klempa

klempa

samica łosia, łosza

Klempa jest terminem stosowanym w łowiectwie do określenia samicy łosia. Samice łosi nazywane klempami są często obserwowane w ich naturalnym środowisku, a także są przedmiotem zainteresowania dla myśliwych podczas polowań. W łowieckim leksykonie termin "klempa" odnosi się do dorosłej samicy łosia, która może ważyć od 250 do 350 kg, co czyni ją znacznie lżejszą od samców, zwanych bykami. Klempa charakteryzuje się smuklejszą sylwetką i mniejszymi porożami lub ich brakiem.

W kontekście polowań, polowanie na klempę jest istotnym elementem zarządzania populacją łosi. Ograniczenie liczebności populacji przez odstrzał klemp jest kluczowe dla zachowania zdrowego ekosystemu leśnego i równowagi międzygatunkowej. W związku z tym myśliwi często regulują liczebność populacji łosi poprzez kontrolowany odstrzał klep.

Jako obiekt polowań, klempa wymaga specyficznej wiedzy i umiejętności myśliwskich. Polowanie na klempę wymaga dyscypliny, cierpliwości i znajomości terenu oraz zachowania zwierzęcia. Ponadto, ze względu na wagę i siłę samicy, konieczne jest ostrożne podejście do jej upolowania.

Warto zauważyć, że rolą klep w ekologii lasu jest istotna dla zachowania zdrowego ekosystemu leśnego. Populacja klep wpływa na dostępność pożywienia dla drapieżników oraz regulację roślinożerców w lesie. Zrozumienie roli klep w hierarchii gatunkowej ma kluczowe znaczenie zarówno dla ochrony środowiska naturalnego, jak i prowadzenia zrównoważonego polowania.

Podsumowując, termin "klempa" odnosi się do samicy łosia, która stanowi istotny element populacji tych zwierząt oraz obiekt zainteresowania myśliwych podczas polowań regulacyjnych mających na celu zarządzanie populacją dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klempa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kocica

samica zająca.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

kozioł, rogacz

samiec samy.

kotka

samica rysia.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa