Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kryza

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości komory nabojowej, np. 7 v 65 R.

Kryza jest ważnym elementem naboju kulowego do broni łamanej. Jest to wystająca krawędź łuski, która umożliwia jej wyciągnięcie z komory nabojowej. Bez tego elementu, łuska nie mogłaby zostać usunięta z komory i nie można byłoby wykonać ponownego strzału.

Kryza jest wykonana z twardego metalu, takiego jak mosiądz lub stali. Jest ona umieszczona na górnej części łuski i ma postać małej, wystającej krawędzi. Kiedy nabój jest wstrzykiwany do komory nabojowej, kryza uderza o dno komory i pozostaje tam, aż do momentu wystrzelenia pocisku.

Kryza jest oznaczona symbolem R napisanym po oznaczeniu kalibru i długości komory nabojowej. Na przykład, 7 v 65 R oznacza nabój o długości 65 mm i średnicy 7 mm z kryzą. Naboje bez tego symbolu są oznaczone jako BP (bezkryzowe).

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kryza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapa

inaczej kaptur.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)