Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kryza

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości komory nabojowej, np. 7 v 65 R.

Kryza jest istotnym elementem naboju kulowego do broni łamanej. Stanowi wystającą krawędź łuski, umożliwiającą jej wyciągnięcie z komory nabojowej. Bez tego elementu, łuska nie mogłaby zostać usunięta z komory, uniemożliwiając tym samym kolejny strzał. Kryza jest wykonywana z twardego metalu, takiego jak mosiądz lub stal, i umieszczana na górnej części łuski w formie małej wystającej krawędzi. Gdy nabój jest wkładany do komory nabojowej, kryza uderza o dno komory i pozostaje tam aż do momentu wystrzelenia pocisku.

Każda kryza jest oznaczona symbolem R, który umieszczany jest po oznaczeniu kalibru i długości komory nabojowej. Na przykład, 7 v 65 R oznacza nabój o długości 65 mm i średnicy 7 mm z kryzą. Naboje pozbawione tego symbolu są oznaczane jako BP (bezkryzowe).

Kryza spełnia kluczową rolę w procesie ładowania broni łamanej oraz w zapewnieniu jej prawidłowego działania podczas strzału. Jej konstrukcja i sposoby znakowania mają istotne znaczenie dla identyfikacji naboju oraz właściwej obsługi broni przez myśliwego czy strzelca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kryza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

kandelabrowa korona

zob. korona.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kapa

inaczej kaptur.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

klempa

samica łosia, łosza