Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczor

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

Kaczor to samiec dzikiej kaczki, charakteryzujący się większym i cięższym ciałem niż samica. Posiada także dłuższy i bardziej wyrazisty dziób oraz charakterystyczne, czarne pióra na głowie i szyi. Jego skrzydła są zazwyczaj długie i szerokie, często białe lub srebrne. Ogólnie kaczory są bardzo aktywnymi ptakami, które lubią pływać po wodzie. Ich głośny kwak może być słyszany na duże odległości, a samce często polują na ryby i inne małe stworzenia wodne oraz spożywają rośliny wodne.

Kaczor jest również wiernym partnerem i potrafi pozostać z jedną samicą przez całe życie, podczas gdy para się rozdziela, samiec opuszcza stado i szuka nowego partnera. Jest także bardzo terytorialny oraz zdolny do agresywnych zachowań wobec innych ptaków lub zwierząt naruszających jego terytorium. Kaczory to znaczący element dla ekosystemów wodnych, wkładając swój udział poprzez polowanie oraz dyspersję nasion roślin wodnych.

Warto zauważyć, że w środowisku łowieckim kaczory są popularnym obiektem dla myśliwych ze względu na walory estetyczne ich upierzenia oraz wartość gastronomiczną ich mięsa. Polowanie na kaczory wymaga jednak posiadania stosownych zezwoleń i przestrzegania określonych limitów polowań określonych przez przepisy prawa łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczor w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.