Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kocierz pieleszna

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

Kocierz pieleszna to gniazdo leżące rysia, zazwyczaj usytuowane w lesie. Jest to miejsce, gdzie samica rysia składa jaja i przebywa z młodymi. Składa się z kilku warstw materiału takich jak liście, trawa, szyszki i gałęzie, które chronią jaja i młode przed zimnem i wilgocią. Kocierz może być budowany zarówno przez samicę, jak i samca, zazwyczaj jest to tuż przed porodem. Po urodzeniu młodego rysia samica opiekuje się nim, aż będzie gotowe do opuszczenia gniazda.

Kocierz pieleszna odgrywa istotną rolę w życiu rysiów, zapewniając bezpieczeństwo dla młodych osobników oraz umożliwiając im rozwój. Z kolei opuszczenie gniazda przez matkę wymusza na młodych naukę polowania oraz samodzielne radzenie sobie w naturalnym środowisku.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kocierz pieleszna może mieć duże znaczenie dla ochrony rysiów jako gatunku zagrożonego wyginięciem. Gniazdo stanowi punkt wyjścia dla kolejnego pokolenia tego drapieżnika i dba o jego przetrwanie jako gatunku.

Kocierze pieleszne są ściśle powiązane z cyklem życiowym rysiów oraz ich strategią rozrodczą. Są kluczowym elementem ekologii tego ssaka oraz istotnym czynnikiem wpływającym na dynamikę populacji rysiów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocierz pieleszna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

klekotka

inaczej kołatka.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału