Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuraki, grzebiące

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny bażantów - kuropatwa, bażant i przepiórka.

Kuraki, grzebiące to ptaki z rodziny kuraków, które charakteryzują się tym, że wykopują dziuple w ziemi. Są one bardzo ważnymi elementami ekosystemu leśnego, ponieważ ich dziuple służą jako schronienie dla innych zwierząt. Kuraki grzebiące mają długie nogi i szerokie skrzydła, co pozwala im na szybkie i skuteczne przeskakiwanie między gałęziami drzew. Ich pióra są gładkie i błyszczące, a ich upierzenie jest czarne lub brązowe.

Kuraki grzebiące żywią się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami, takimi jak ślimaki i larwy. Zazwyczaj polują one na swoje ofiary w lesie lub na łąkach. Mogą też jeść nasiona i owoce. Kuraki grzebiące siedzą na gałęziach drzew lub na ziemi i czekają na swoje ofiary. Gdy je widzą, natychmiast ruszają do ataku.

Kuraki grzebiące szybko się rozmnażają i mogą być spotykane w całej Europie oraz w Azji i Afryce Północnej. Siedliska tych ptaków obejmują lasy liściaste, mieszane i iglaste oraz łany traw i łany zbożowe. Kuraki grzebiace szybko siadają na gniazdach i mogą mieć od 2 do 6 jaj w jednym gniazdku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuraki, grzebiące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kocica

samica zająca.