Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuraki, grzebiące

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny bażantów - kuropatwa, bażant i przepiórka.

Kuraki, grzebiące to ptaki z rodziny kuraków (Phasianidae), charakteryzujące się wykopującymi dziuplami w ziemi. Ptaki te zazwyczaj zamieszkują tereny leśne i podszycia leśnego oraz polany, a ich siedliska obejmują lasy liściaste, mieszane i iglaste, jak również łany traw i zboża. W Polsce do kuraków należą głównie gatunki z rodziny głuszczowatych (Tetraonidae) oraz bażantowatych (Phasianidae), takie jak głuszec, cietrzew, jarząbek, kuropatwa, bażant i przepiórka.

Kuraki grzebiące są istotnym elementem ekosystemu leśnego, ponieważ ich dziuple pełnią funkcję schronienia dla innych zwierząt. Mają długie nogi i szerokie skrzydła, co umożliwia im szybkie i efektywne poruszanie się między gałęziami drzew. Ich pióra są gładkie i błyszczące, a upierzenie najczęściej przybiera czarne lub brązowe barwy.

Kuraki grzebiące odżywiają się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami takimi jak ślimaki i larwy, a czasem spożywają nasiona i owoce. Polują one na swoje ofiary w lesie lub na łąkach poprzez czekanie na gałęziach lub na ziemi przed nagłym atakiem. Szybko się rozmnażają, a samice mogą składać od 2 do 6 jaj w jednym gnieździe.

Kuraki grzebiące występują zarówno w Polsce jak i na terenach Europy, Azji i Afryki Północnej. Ich obecność jest istotna dla zdrowia ekosystemów leśnych oraz jako obiekt myśliwski dla wielu myśliwych zajmujących się polowaniami zbiorowymi czy też indywidualnymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuraki, grzebiące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)