Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuraki, grzebiące

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny bażantów - kuropatwa, bażant i przepiórka.

Kuraki, grzebiące to ptaki z rodziny kuraków (Phasianidae), charakteryzujące się wykopującymi dziuplami w ziemi. Ptaki te zazwyczaj zamieszkują tereny leśne i podszycia leśnego oraz polany, a ich siedliska obejmują lasy liściaste, mieszane i iglaste, jak również łany traw i zboża. W Polsce do kuraków należą głównie gatunki z rodziny głuszczowatych (Tetraonidae) oraz bażantowatych (Phasianidae), takie jak głuszec, cietrzew, jarząbek, kuropatwa, bażant i przepiórka.

Kuraki grzebiące są istotnym elementem ekosystemu leśnego, ponieważ ich dziuple pełnią funkcję schronienia dla innych zwierząt. Mają długie nogi i szerokie skrzydła, co umożliwia im szybkie i efektywne poruszanie się między gałęziami drzew. Ich pióra są gładkie i błyszczące, a upierzenie najczęściej przybiera czarne lub brązowe barwy.

Kuraki grzebiące odżywiają się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami takimi jak ślimaki i larwy, a czasem spożywają nasiona i owoce. Polują one na swoje ofiary w lesie lub na łąkach poprzez czekanie na gałęziach lub na ziemi przed nagłym atakiem. Szybko się rozmnażają, a samice mogą składać od 2 do 6 jaj w jednym gnieździe.

Kuraki grzebiące występują zarówno w Polsce jak i na terenach Europy, Azji i Afryki Północnej. Ich obecność jest istotna dla zdrowia ekosystemów leśnych oraz jako obiekt myśliwski dla wielu myśliwych zajmujących się polowaniami zbiorowymi czy też indywidualnymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuraki, grzebiące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kotka

samica rysia.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kot

nazwa zająca i rysia.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kamionka

inaczej kuna domowa.