Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuraki, grzebiące

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny bażantów - kuropatwa, bażant i przepiórka.

Kuraki, grzebiące to ptaki z rodziny kuraków (Phasianidae), charakteryzujące się wykopującymi dziuplami w ziemi. Ptaki te zazwyczaj zamieszkują tereny leśne i podszycia leśnego oraz polany, a ich siedliska obejmują lasy liściaste, mieszane i iglaste, jak również łany traw i zboża. W Polsce do kuraków należą głównie gatunki z rodziny głuszczowatych (Tetraonidae) oraz bażantowatych (Phasianidae), takie jak głuszec, cietrzew, jarząbek, kuropatwa, bażant i przepiórka.

Kuraki grzebiące są istotnym elementem ekosystemu leśnego, ponieważ ich dziuple pełnią funkcję schronienia dla innych zwierząt. Mają długie nogi i szerokie skrzydła, co umożliwia im szybkie i efektywne poruszanie się między gałęziami drzew. Ich pióra są gładkie i błyszczące, a upierzenie najczęściej przybiera czarne lub brązowe barwy.

Kuraki grzebiące odżywiają się głównie owadami, ale także innymi małymi zwierzętami takimi jak ślimaki i larwy, a czasem spożywają nasiona i owoce. Polują one na swoje ofiary w lesie lub na łąkach poprzez czekanie na gałęziach lub na ziemi przed nagłym atakiem. Szybko się rozmnażają, a samice mogą składać od 2 do 6 jaj w jednym gnieździe.

Kuraki grzebiące występują zarówno w Polsce jak i na terenach Europy, Azji i Afryki Północnej. Ich obecność jest istotna dla zdrowia ekosystemów leśnych oraz jako obiekt myśliwski dla wielu myśliwych zajmujących się polowaniami zbiorowymi czy też indywidualnymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuraki, grzebiące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

karnal

inaczej kaptur.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kożuch

futro zająca lub muflona.

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kopno

legowisko zająca w śniegu.

kierdel

stado muflonów lub kozic.