Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korona

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta itd. Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg, niesymetryczna, jeśli liczby tych odnóg są różne.

Korona jest jednym z najważniejszych elementów wieńca jelenia. Jest to zespół odnóg, który tworzy wierzchołek wieńca. Odnogi te są zazwyczaj długie i grube, a ich liczba może się różnić w zależności od gatunku jelenia. Najczęściej spotykane kształty koron to dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta i łopaciasta.

Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg. W przypadku niesymetrycznej korony liczba odnóg na każdym tyku może być różna. Warto pamiętać, że im więcej odnóg ma korona, tym bardziej okazały i imponujący będzie wieniec jelenia.

Korona jest ważnym elementem wieńca jelenia i stanowi o jego wartości. Dlatego też myśliwi starannie dobierają odpowiedni gatunek jelenia i sprawdzają stan jego korony przed polowaniem.

Korona jest również charakterystycznym elementem dla poszczególnych gatunków jeleniowatych. Może mieć różne nazwy w zależności od kształtu, takie jak: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta czy łopaciasta. Znając różnice między nimi, myśliwi mogą ocenić trofeum zwierzęcia oraz podjąć decyzję co do polowania.

W tradycji łowieckiej korona jest cenionym trofeum i symbolizuje siłę oraz majestat dzikiej przyrody. Jest również istotnym elementem oceny zdrowia i kondycji zwierzęcia łownego, a jej obecność na przedniej partii ciała potwierdza pełnię wieku jelenia czy danego osobnika płci męskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korona w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

klaskanie

inaczej korkowanie.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

klangor

jednostajny głos żurawi.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.