Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korona

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta itd. Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg, niesymetryczna, jeśli liczby tych odnóg są różne.

Korona jest jednym z najważniejszych elementów wieńca jelenia. Jest to zespół odnóg, który tworzy wierzchołek wieńca. Odnogi te są zazwyczaj długie i grube, a ich liczba może się różnić w zależności od gatunku jelenia. Najczęściej spotykane kształty koron to dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta i łopaciasta.

Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg. W przypadku niesymetrycznej korony liczba odnóg na każdym tyku może być różna. Warto pamiętać, że im więcej odnóg ma korona, tym bardziej okazały i imponujący będzie wieniec jelenia.

Korona jest ważnym elementem wieńca jelenia i stanowi o jego wartości. Dlatego też myśliwi starannie dobierają odpowiedni gatunek jelenia i sprawdzają stan jego korony przed polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korona w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.