Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korona

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta itd. Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg, niesymetryczna, jeśli liczby tych odnóg są różne.

Korona jest jednym z najważniejszych elementów wieńca jelenia. Jest to zespół odnóg, który tworzy wierzchołek wieńca. Odnogi te są zazwyczaj długie i grube, a ich liczba może się różnić w zależności od gatunku jelenia. Najczęściej spotykane kształty koron to dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta i łopaciasta.

Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg. W przypadku niesymetrycznej korony liczba odnóg na każdym tyku może być różna. Warto pamiętać, że im więcej odnóg ma korona, tym bardziej okazały i imponujący będzie wieniec jelenia.

Korona jest ważnym elementem wieńca jelenia i stanowi o jego wartości. Dlatego też myśliwi starannie dobierają odpowiedni gatunek jelenia i sprawdzają stan jego korony przed polowaniem.

Korona jest również charakterystycznym elementem dla poszczególnych gatunków jeleniowatych. Może mieć różne nazwy w zależności od kształtu, takie jak: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta czy łopaciasta. Znając różnice między nimi, myśliwi mogą ocenić trofeum zwierzęcia oraz podjąć decyzję co do polowania.

W tradycji łowieckiej korona jest cenionym trofeum i symbolizuje siłę oraz majestat dzikiej przyrody. Jest również istotnym elementem oceny zdrowia i kondycji zwierzęcia łownego, a jej obecność na przedniej partii ciała potwierdza pełnię wieku jelenia czy danego osobnika płci męskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korona w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.