Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korona

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta itd. Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg, niesymetryczna, jeśli liczby tych odnóg są różne.

Korona jest jednym z najważniejszych elementów wieńca jelenia. Jest to zespół odnóg, który tworzy wierzchołek wieńca. Odnogi te są zazwyczaj długie i grube, a ich liczba może się różnić w zależności od gatunku jelenia. Najczęściej spotykane kształty koron to dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta i łopaciasta.

Korona jest symetryczna, jeśli na obu tykach znajduje się taka sama liczba odnóg. W przypadku niesymetrycznej korony liczba odnóg na każdym tyku może być różna. Warto pamiętać, że im więcej odnóg ma korona, tym bardziej okazały i imponujący będzie wieniec jelenia.

Korona jest ważnym elementem wieńca jelenia i stanowi o jego wartości. Dlatego też myśliwi starannie dobierają odpowiedni gatunek jelenia i sprawdzają stan jego korony przed polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korona w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

klekotka

inaczej kołatka.

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kożuch

futro zająca lub muflona.

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca