Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

Kaczki właściwe to ptaki o długich szyjach i krótkich nogach, które żyją głównie w wodzie. Ich skrzydła są zazwyczaj bardzo silne, co pozwala im na szybkie i zwrotne loty. Ich dzioby są zazwyczaj długie i wygięte, a ich pióra są gładkie i lśniące. Kaczki te mają różne ubarwienia, od jasnych do ciemnych.

Grążyce to ptaki o krótkich szyjach i długich nogach, które żyją głównie na lądzie. Ich skrzydła są zazwyczaj małe i słabe, co uniemożliwia im lot. Ich dzioby są zazwyczaj krótkie i proste, a ich pióra są grube i matowe. Grążyce mają różne ubarwienia, od jasnych do ciemnych.

Kaczki i grążyce żywią się głównie roślinami i owadami. Są one czasami polowane przez myśliwych, ale większość gatunków jest chroniona przez prawo.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koziołek

młody kozioł.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)