Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczki

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

Kaczki to grupa ptaków z rzędu blaszkodziobych, obejmująca zarówno kaczki właściwe jak i grążyce. Kaczki właściwe są to ptaki charakteryzujące się długimi szyjami, krótkimi nogami i silnymi skrzydłami, co umożliwia im zwrotne loty nad wodą. Ich dzioby są zazwyczaj długie i wygięte, a pióra gładkie i lśniące. Mają różnorodne ubarwienie, od jasnych do ciemnych. Grążyce natomiast posiadają krótkie szyje, długie nogi oraz małe i słabe skrzydła uniemożliwiające im lot. Ich dzioby są zazwyczaj krótkie i proste, a pióra grube i matowe.

Kaczki i grążyce żywią się głównie roślinami i owadami, są często spotykane na terenach wodnych lub na lądzie w pobliżu wody. Niektóre gatunki kaczek podlegają polowaniu przez myśliwych, ale większość jest objęta ochroną prawną. Kaczki pełnią istotną rolę w ekosystemach wodnych poprzez kontrolę populacji owadów oraz rozprzestrzenianie nasion roślin w różnych środowiskach wodnych.

W Polsce występuje wiele gatunków kaczek, takich jak krzyżówka, cyraneczka czy perkozek. Każdy z tych gatunków posiada swoje charakterystyczne cechy morfologiczne oraz preferencje co do środowiska życia, co wpływa na ich miejsce w ekosystemie oraz interakcje międzygatunkowe. Konserwacja siedlisk naturalnych dla kaczek odgrywa ważną rolę w zachowaniu bioróżnorodności oraz stabilności ekosystemów wodnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kot

nazwa zająca i rysia.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)