Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krektun

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

Krektun to młody jednoroczny głuszec, który nie bierze czynnego udziału w tokowisku. W okresie młodości, głuszec ten przechodzi fazę przejściową między dzieciństwem a dorosłością. W tym czasie krektuny nie są jeszcze gotowe do rozrodu i charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i jaśniejszym ubarwieniem piór. Ich upierzenie jest bardziej przylegające do ciała, umożliwiając im skuteczne maskowanie w środowisku naturalnym. Aktywne i ruchliwe, krektuny hodują swoje umiejętności polowania na owady i inne małe zwierzęta, będące ich głównym pokarmem. Dodatkowo są znane z aktywności takiej jak skakanie po gałęziach drzew oraz siedzenie na gałęziach wysoko nad ziemią.

W miarę jak krektuny dorastają, ich upierzenie staje się ciemniejsze i bardziej odporniejsze na warunki atmosferyczne, co oznacza pełną dojrzałość. Osiągając ten etap, zaczynają brać udział w tokowisku oraz rozmnażaniu się. Krektuny odgrywają istotną rolę w ekosystemie leśnym jako przyszli przedstawiciele populacji gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krektun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kosacz

stary cietrzew.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)