Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krektun

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

Krektun to młody jednoroczny głuszec, który nie bierze czynnego udziału w tokowisku. W okresie młodości, głuszec ten przechodzi fazę przejściową między dzieciństwem a dorosłością. W tym czasie krektuny nie są jeszcze gotowe do rozrodu i charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i jaśniejszym ubarwieniem piór. Ich upierzenie jest bardziej przylegające do ciała, umożliwiając im skuteczne maskowanie w środowisku naturalnym. Aktywne i ruchliwe, krektuny hodują swoje umiejętności polowania na owady i inne małe zwierzęta, będące ich głównym pokarmem. Dodatkowo są znane z aktywności takiej jak skakanie po gałęziach drzew oraz siedzenie na gałęziach wysoko nad ziemią.

W miarę jak krektuny dorastają, ich upierzenie staje się ciemniejsze i bardziej odporniejsze na warunki atmosferyczne, co oznacza pełną dojrzałość. Osiągając ten etap, zaczynają brać udział w tokowisku oraz rozmnażaniu się. Krektuny odgrywają istotną rolę w ekosystemie leśnym jako przyszli przedstawiciele populacji gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krektun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kłańce

zęby wilka.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

knoty

odchody głuszca.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

klaskanie

inaczej korkowanie.