Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krektun

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

Krektun to młody jednoroczny głuszec, który nie bierze czynnego udziału w tokowisku. W okresie młodości, głuszec ten przechodzi fazę przejściową między dzieciństwem a dorosłością. W tym czasie krektuny nie są jeszcze gotowe do rozrodu i charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i jaśniejszym ubarwieniem piór. Ich upierzenie jest bardziej przylegające do ciała, umożliwiając im skuteczne maskowanie w środowisku naturalnym. Aktywne i ruchliwe, krektuny hodują swoje umiejętności polowania na owady i inne małe zwierzęta, będące ich głównym pokarmem. Dodatkowo są znane z aktywności takiej jak skakanie po gałęziach drzew oraz siedzenie na gałęziach wysoko nad ziemią.

W miarę jak krektuny dorastają, ich upierzenie staje się ciemniejsze i bardziej odporniejsze na warunki atmosferyczne, co oznacza pełną dojrzałość. Osiągając ten etap, zaczynają brać udział w tokowisku oraz rozmnażaniu się. Krektuny odgrywają istotną rolę w ekosystemie leśnym jako przyszli przedstawiciele populacji gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krektun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.