Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krektun

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

Krektun to młody jednoroczny głuszec, który nie bierze czynnego udziału w tokowisku. Jest to okres, w którym głuszec przechodzi z dzieciństwa do dorosłości. W tym czasie ptak ten nie jest jeszcze gotowy do rozmnażania się i nie ma jeszcze cech charakterystycznych dla dorosłych osobników. Młode głuszce są mniejsze od dorosłych i mają inny ubarwienie piór. Ich upierzenie jest jaśniejsze i bardziej przylegające do ciała, co pozwala im lepiej się maskować.

Krektuny są bardzo aktywne i żywe, ale nie biorą udziału w tokowisku. Zamiast tego spędzają dużo czasu na polowaniu na owady i inne małe zwierzęta, które stanowią ich główne pożywienie. Są również znane z tego, że lubią skakać po gałęziach drzew i siedzieć na gałęziach wysoko nad ziemią.

Krektuny szybko rosną i wkrótce stają się dorosłymi osobnikami. Gdy osiągną pełną dojrzałość, ich upierzenie staje się ciemniejsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto zaczną one brać udział w tokowisku i rozmnażać się.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krektun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kapa

inaczej kaptur.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)