Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krektun

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

Krektun to młody jednoroczny głuszec, który nie bierze czynnego udziału w tokowisku. Jest to okres, w którym głuszec przechodzi z dzieciństwa do dorosłości. W tym czasie ptak ten nie jest jeszcze gotowy do rozmnażania się i nie ma jeszcze cech charakterystycznych dla dorosłych osobników. Młode głuszce są mniejsze od dorosłych i mają inny ubarwienie piór. Ich upierzenie jest jaśniejsze i bardziej przylegające do ciała, co pozwala im lepiej się maskować.

Krektuny są bardzo aktywne i żywe, ale nie biorą udziału w tokowisku. Zamiast tego spędzają dużo czasu na polowaniu na owady i inne małe zwierzęta, które stanowią ich główne pożywienie. Są również znane z tego, że lubią skakać po gałęziach drzew i siedzieć na gałęziach wysoko nad ziemią.

Krektuny szybko rosną i wkrótce stają się dorosłymi osobnikami. Gdy osiągną pełną dojrzałość, ich upierzenie staje się ciemniejsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto zaczną one brać udział w tokowisku i rozmnażać się.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krektun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.