Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krektun

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

Krektun to młody jednoroczny głuszec, który nie bierze czynnego udziału w tokowisku. W okresie młodości, głuszec ten przechodzi fazę przejściową między dzieciństwem a dorosłością. W tym czasie krektuny nie są jeszcze gotowe do rozrodu i charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i jaśniejszym ubarwieniem piór. Ich upierzenie jest bardziej przylegające do ciała, umożliwiając im skuteczne maskowanie w środowisku naturalnym. Aktywne i ruchliwe, krektuny hodują swoje umiejętności polowania na owady i inne małe zwierzęta, będące ich głównym pokarmem. Dodatkowo są znane z aktywności takiej jak skakanie po gałęziach drzew oraz siedzenie na gałęziach wysoko nad ziemią.

W miarę jak krektuny dorastają, ich upierzenie staje się ciemniejsze i bardziej odporniejsze na warunki atmosferyczne, co oznacza pełną dojrzałość. Osiągając ten etap, zaczynają brać udział w tokowisku oraz rozmnażaniu się. Krektuny odgrywają istotną rolę w ekosystemie leśnym jako przyszli przedstawiciele populacji gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krektun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kozioł, rogacz

samiec samy.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kłańce

zęby wilka.