Definicja hasła: kaczka hełmiasta
- kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)
nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.
Kaczka hełmiasta (Netta rufina) to nieliczny w Polsce gatunek kaczki z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Charakteryzuje się długością ciała do ok. 50 cm, masą do ok. 1 kg oraz unikatowym ubarwieniem. Jej głowa, szyja i grzbiet są czarne, natomiast brzuch i boki ciała mają srebrzysto-białe upierzenie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest hełm z czarnych piór na głowie, od którego pochodzi nazwa gatunku.
Kaczka hełmiasta preferuje tereny zbiorników wodnych o urozmaiconym dnie i obecności roślinności wodnej. Żywi się głównie roślinami wodnymi, ale także poluje na owady oraz larwy. Jest to gatunek aktywny, często towarzyszący innym ptakom wodnym. W Polsce kaczki hełmiaste występują sporadycznie na Mazurach, a częściej można je spotkać na przelotach.
Niestety, kaczka hełmiasta jest zagrożonym gatunkiem objętym ochroną na terenie Polski, a jej liczebność stale maleje. Ptaki te charakteryzują się migracyjnymi zwyczajami i są najczęściej obserwowane latem podczas przelotów przez Polskę w drodze na zimowiska na południu Europy, Afryki lub Azji.
Ze względu na swoje unikalne cechy morfologiczne i ekologiczne oraz status populacyjny, kaczka hełmiasta stanowi istotny obiekt badań naukowych oraz programów ochrony przyrody w Polsce i Europie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczka hełmiasta w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kłuć
ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.
- krechtanie
głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.
- kokcielić
o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.
- kiść
1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.
- kominek
w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)
- kokanie
głos wydawany przez cieciorkę.
- koźlak
młode sarny do 1 roku życia
- korozja luf
uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.
- komora nabojowa
część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)
- kura
samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).