Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczka hełmiasta

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

Kaczka hełmiasta (Netta rufina) to nieliczny w Polsce gatunek kaczki z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Charakteryzuje się długością ciała do ok. 50 cm, masą do ok. 1 kg oraz unikatowym ubarwieniem. Jej głowa, szyja i grzbiet są czarne, natomiast brzuch i boki ciała mają srebrzysto-białe upierzenie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest hełm z czarnych piór na głowie, od którego pochodzi nazwa gatunku.

Kaczka hełmiasta preferuje tereny zbiorników wodnych o urozmaiconym dnie i obecności roślinności wodnej. Żywi się głównie roślinami wodnymi, ale także poluje na owady oraz larwy. Jest to gatunek aktywny, często towarzyszący innym ptakom wodnym. W Polsce kaczki hełmiaste występują sporadycznie na Mazurach, a częściej można je spotkać na przelotach.

Niestety, kaczka hełmiasta jest zagrożonym gatunkiem objętym ochroną na terenie Polski, a jej liczebność stale maleje. Ptaki te charakteryzują się migracyjnymi zwyczajami i są najczęściej obserwowane latem podczas przelotów przez Polskę w drodze na zimowiska na południu Europy, Afryki lub Azji.

Ze względu na swoje unikalne cechy morfologiczne i ekologiczne oraz status populacyjny, kaczka hełmiasta stanowi istotny obiekt badań naukowych oraz programów ochrony przyrody w Polsce i Europie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczka hełmiasta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

koziołek

młody kozioł.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kocica

samica zająca.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.