Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczka hełmiasta

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

Kaczka hełmiasta (Netta rufina) to nieliczny w Polsce gatunek kaczki z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Charakteryzuje się długością ciała do ok. 50 cm, masą do ok. 1 kg oraz unikatowym ubarwieniem. Jej głowa, szyja i grzbiet są czarne, natomiast brzuch i boki ciała mają srebrzysto-białe upierzenie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest hełm z czarnych piór na głowie, od którego pochodzi nazwa gatunku.

Kaczka hełmiasta preferuje tereny zbiorników wodnych o urozmaiconym dnie i obecności roślinności wodnej. Żywi się głównie roślinami wodnymi, ale także poluje na owady oraz larwy. Jest to gatunek aktywny, często towarzyszący innym ptakom wodnym. W Polsce kaczki hełmiaste występują sporadycznie na Mazurach, a częściej można je spotkać na przelotach.

Niestety, kaczka hełmiasta jest zagrożonym gatunkiem objętym ochroną na terenie Polski, a jej liczebność stale maleje. Ptaki te charakteryzują się migracyjnymi zwyczajami i są najczęściej obserwowane latem podczas przelotów przez Polskę w drodze na zimowiska na południu Europy, Afryki lub Azji.

Ze względu na swoje unikalne cechy morfologiczne i ekologiczne oraz status populacyjny, kaczka hełmiasta stanowi istotny obiekt badań naukowych oraz programów ochrony przyrody w Polsce i Europie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczka hełmiasta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).