Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaczka hełmiasta

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

Kaczka hełmiasta jest ptakiem osiągającym długość ciała do ok. 50 cm i masę do ok. 1 kg. Ubarwienie jej upierzenia jest charakterystyczne - głowa, szyja i grzbiet są czarne, a brzuch i boki ciała srebrzysto-białe. Na głowie ma charakterystyczny hełm z czarnych piór, który stanowi jej nazwę.

Kaczka hełmiasta żywi się głównie roślinami wodnymi, ale także owadami i larwami. Lubi zbiorniki wodne o dużym urozmaiceniu dna i obecności roślinności wodnej. W Polsce jest to gatunek objęty ochroną, a jego liczebność stale maleje.

Kaczka hełmiasta jest ptakiem bardzo aktywnym, lubiącym towarzystwo innych ptaków wodnych. Najczęściej spotykana jest w porze letniej, kiedy to przelatuje przez Polskę w drodze na południe Europy. Zimuje ona na południu Europy, Afryki lub Azji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaczka hełmiasta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kuper

tylna część ciała ptaków.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)