Definicja hasła: kopyra
- kopyra
gwarowa nazwa zająca.
Kopyra to gwarowa nazwa zająca, powszechnie używana przez myśliwych i osoby związane z łowiectwem. Wyraz ten wywodzi się od słowa „kopyr”, które odnosi się do „skoku”. Nazwa "kopyra" jest trafnym odniesieniem do zająca ze względu na jego charakterystyczny szybki skok. Zające należą do zwierząt o dużej aktywności i szybkości. Potrafią skakać aż do 2 metrów w górę oraz 3 metrów wzdłuż, osiągając prędkość nawet do 40 km/h. Dodatkowo posiadają rozwinięty system wyczuwania zagrożeń, co pozwala im szybko reagować na obecność myśliwych i innych drapieżników. Polowanie na kopyra jest popularne ze względu na ich walory smakowe oraz dynamiczny tryb życia, co czyni je interesującym celem dla myśliwych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kopyra w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- klatka szczeblasta
pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.
- kucharka
pierwsza kaczka przybywająca na zloty
- koryto dzicze
tor przejścia dzików w głębokim śniegu.
- kniazić
o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.
- kara myśliwska
ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.
- kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)
nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.
- kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka
odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)
- kwakanie
głos wydawany przez dzikie kaczki.
- klangor
jednostajny głos żurawi.
- koło łowieckie
podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)