Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kobuz

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

Kobuz (Falco vespertinus) jest ptakiem z rodziny sokołowatych, charakteryzującym się gniazdowaniem w lasach oraz zagajnikach. Jest to średniej wielkości ptak, osiągający długość ciała od 35 do 40 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 100 cm. Kobuzy wyróżniają się ciemną głową i szyją, brązowymi skrzydłami i ogonem oraz jasnym brzuchem. Żywią się głównie owadami, chociaż także polują na drobne ssaki i ptaki.

Ze względu na zmniejszającą się liczebność gatunku kobuza oraz degradację ich naturalnych siedlisk, został on objęty ochroną. Programy ochrony obejmują monitorowanie populacji, rekultywację naturalnych siedlisk oraz edukację społeczeństwa w zakresie potrzeby ochrony tych ptaków. W przeszłości kobuzy były doceniane w sokolnictwie, wykorzystywane do polowań na ptaki oraz inne małe zwierzęta ze względu na ich skuteczność jako myśliwce. Obecnie nadal wykorzystuje się je do celów rekreacyjnych i edukacyjnych.

Warto podkreślić, że kobuz jest ważnym elementem ekosystemu, wpływającym na kontrolę populacji owadów oraz innych drobnych zwierząt. Jego obecność przyczynia się do zachowania równowagi ekologicznej w lasach i zagajnikach, co podkreśla znaczenie działań mających na celu zachowanie jego populacji w naturze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kobuz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.