Definicja hasła: kobuz
- kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)
ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.
Kobuz (Falco vespertinus) jest ptakiem z rodziny sokołowatych, charakteryzującym się gniazdowaniem w lasach oraz zagajnikach. Jest to średniej wielkości ptak, osiągający długość ciała od 35 do 40 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 100 cm. Kobuzy wyróżniają się ciemną głową i szyją, brązowymi skrzydłami i ogonem oraz jasnym brzuchem. Żywią się głównie owadami, chociaż także polują na drobne ssaki i ptaki.
Ze względu na zmniejszającą się liczebność gatunku kobuza oraz degradację ich naturalnych siedlisk, został on objęty ochroną. Programy ochrony obejmują monitorowanie populacji, rekultywację naturalnych siedlisk oraz edukację społeczeństwa w zakresie potrzeby ochrony tych ptaków. W przeszłości kobuzy były doceniane w sokolnictwie, wykorzystywane do polowań na ptaki oraz inne małe zwierzęta ze względu na ich skuteczność jako myśliwce. Obecnie nadal wykorzystuje się je do celów rekreacyjnych i edukacyjnych.
Warto podkreślić, że kobuz jest ważnym elementem ekosystemu, wpływającym na kontrolę populacji owadów oraz innych drobnych zwierząt. Jego obecność przyczynia się do zachowania równowagi ekologicznej w lasach i zagajnikach, co podkreśla znaczenie działań mających na celu zachowanie jego populacji w naturze.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kobuz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kotka
samica rysia.
- kordelas
krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)
- kwiatek
biała sierść na końcu ogona lisa
- kicać
o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.
- kura
samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).
- kapitalny
określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.
- kandelabrowa korona
zob. korona.
- koziołek aportowy
drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.
- krykucha
kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.