Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kobuz

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

Kobuz (Falco vespertinus) jest ptakiem z rodziny sokołowatych, charakteryzującym się gniazdowaniem w lasach oraz zagajnikach. Jest to średniej wielkości ptak, osiągający długość ciała od 35 do 40 cm i rozpiętość skrzydeł od 90 do 100 cm. Kobuzy wyróżniają się ciemną głową i szyją, brązowymi skrzydłami i ogonem oraz jasnym brzuchem. Żywią się głównie owadami, chociaż także polują na drobne ssaki i ptaki.

Ze względu na zmniejszającą się liczebność gatunku kobuza oraz degradację ich naturalnych siedlisk, został on objęty ochroną. Programy ochrony obejmują monitorowanie populacji, rekultywację naturalnych siedlisk oraz edukację społeczeństwa w zakresie potrzeby ochrony tych ptaków. W przeszłości kobuzy były doceniane w sokolnictwie, wykorzystywane do polowań na ptaki oraz inne małe zwierzęta ze względu na ich skuteczność jako myśliwce. Obecnie nadal wykorzystuje się je do celów rekreacyjnych i edukacyjnych.

Warto podkreślić, że kobuz jest ważnym elementem ekosystemu, wpływającym na kontrolę populacji owadów oraz innych drobnych zwierząt. Jego obecność przyczynia się do zachowania równowagi ekologicznej w lasach i zagajnikach, co podkreśla znaczenie działań mających na celu zachowanie jego populacji w naturze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kobuz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kłańce

zęby wilka.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.