Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kobuz

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

Kobuz (Falco vespertinus) jest ptakiem z rodziny sokołów, który gnieździ się w lasach i zagajnikach. Jest to ptak o średniej wielkości, długość ciała wynosi od 35 do 40 cm, a rozpiętość skrzydeł od 90 do 100 cm. Jego ubarwienie jest bardzo charakterystyczne - ma ciemną głowę i szyję, brązowe skrzydła i ogon oraz jasny brzuch. Kobuzy żywią się głównie owadami, ale także drobnymi ssakami i ptakami.

Kobuz jest objęty ochroną ze względu na zmniejszanie się liczebności tego gatunku. Wynika to przede wszystkim z degradacji siedlisk naturalnych oraz niszczenia gniazd przez ludzi. W celu ochrony tego gatunku prowadzone są różne programy, takie jak monitorowanie populacji, rekultywacja siedlisk naturalnych oraz edukacja społeczeństwa na temat ochrony kobuzów.

Kobuz był dawniej ceniony w sokolnictwie. Był używany do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta. Uważano go za bardzo skutecznego myśliwego, ponieważ potrafił polować na ofiary nawet w trudnym terenie. Obecnie kobuzy nadal są używane do polowań, ale tylko w celach rekreacyjnych i edukacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kobuz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

krowa

samica żubra.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.