Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klępa

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

Klępa to samica łosia, która stanowi jedno z dwóch podstawowych płci łosi. Jest znacznie mniejsza i lżejsza od samców, co ma związek głównie z jej funkcją opiekuńczą w stosunku do potomstwa. Klępy nie posiadają charakterystycznego poroża samców, natomiast cechuje je obecność krótkich rogów. Ich sierść jest zazwyczaj ciemnobrązowa lub czarna, a grzbiet może być lekko pofalowany.

Klępy żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników, składających się głównie z samic i młodych, a także jednego samca, który pełni rolę przywódcy stada. Samice zajmują się poszukiwaniem pożywienia i opieką nad młodymi, podczas gdy samiec ma za zadanie ochronę stada przed drapieżnikami.

W kontekście ekosystemu klępy odgrywają istotną rolę jako źródło pożywienia dla innych zwierząt drapieżnych takich jak lisy, wilki czy niedźwiedzie. Ich obecność wpływa również na równowagę biologiczną w okolicy poprzez kontrolę populacji szkodników oraz poprawienie struktury gleby dzięki wymianom gazowym i obiegu materii organicznej. Klępa jest więc istotnym elementem zarówno dla gatunków drapieżnych, jak i dla całego ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klępa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kapa

inaczej kaptur.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

klangor

jednostajny głos żurawi.