Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klępa

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

Klępa to samica łosia, która jest znacznie mniejsza od samca. Samce łosi są znacznie większe i mają charakterystyczny długi poroże. Klępy nie mają poroża, ale mają charakterystyczne, krótkie rogi. Sierść klępy jest ciemnobrązowa lub czarna, a jej grzbiet jest lekko pofalowany. Klępy są bardzo silne i wytrzymałe, co pozwala im przetrwać w trudnych warunkach.

Klępy są bardzo aktywne i żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników. Stada składają się z samic i ich młodych oraz jednego samca, który jest ich przywódcą. Samice szukają pożywienia i chronią swoje młode, a samiec chroni stado przed drapieżnikami.

Klępy są bardzo ważnym elementem ekosystemu, ponieważ ich obecność wpływa na równowagę biologiczną w okolicy. Służą one jako źródło pożywienia dla innych zwierząt, takich jak lisy, wilki i niedźwiedzie. Ponadto ich obecność może mieć pozytywny wpływ na środowisko poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób i szkodników oraz poprawienie struktury gleby poprzez wymiany gazowe i odnawianie materii organicznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klępa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

klaskanie

inaczej korkowanie.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kamionka

inaczej kuna domowa.