Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klępa

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

Klępa to samica łosia, która jest znacznie mniejsza od samca. Samce łosi są znacznie większe i mają charakterystyczny długi poroże. Klępy nie mają poroża, ale mają charakterystyczne, krótkie rogi. Sierść klępy jest ciemnobrązowa lub czarna, a jej grzbiet jest lekko pofalowany. Klępy są bardzo silne i wytrzymałe, co pozwala im przetrwać w trudnych warunkach.

Klępy są bardzo aktywne i żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników. Stada składają się z samic i ich młodych oraz jednego samca, który jest ich przywódcą. Samice szukają pożywienia i chronią swoje młode, a samiec chroni stado przed drapieżnikami.

Klępy są bardzo ważnym elementem ekosystemu, ponieważ ich obecność wpływa na równowagę biologiczną w okolicy. Służą one jako źródło pożywienia dla innych zwierząt, takich jak lisy, wilki i niedźwiedzie. Ponadto ich obecność może mieć pozytywny wpływ na środowisko poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób i szkodników oraz poprawienie struktury gleby poprzez wymiany gazowe i odnawianie materii organicznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klępa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kocica

samica zająca.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kotka

samica rysia.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)