Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klępa

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

Klępa to samica łosia, która stanowi jedno z dwóch podstawowych płci łosi. Jest znacznie mniejsza i lżejsza od samców, co ma związek głównie z jej funkcją opiekuńczą w stosunku do potomstwa. Klępy nie posiadają charakterystycznego poroża samców, natomiast cechuje je obecność krótkich rogów. Ich sierść jest zazwyczaj ciemnobrązowa lub czarna, a grzbiet może być lekko pofalowany.

Klępy żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników, składających się głównie z samic i młodych, a także jednego samca, który pełni rolę przywódcy stada. Samice zajmują się poszukiwaniem pożywienia i opieką nad młodymi, podczas gdy samiec ma za zadanie ochronę stada przed drapieżnikami.

W kontekście ekosystemu klępy odgrywają istotną rolę jako źródło pożywienia dla innych zwierząt drapieżnych takich jak lisy, wilki czy niedźwiedzie. Ich obecność wpływa również na równowagę biologiczną w okolicy poprzez kontrolę populacji szkodników oraz poprawienie struktury gleby dzięki wymianom gazowym i obiegu materii organicznej. Klępa jest więc istotnym elementem zarówno dla gatunków drapieżnych, jak i dla całego ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klępa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

klaskanie

inaczej korkowanie.

kłańce

zęby wilka.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.