Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kniazić

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

Kniazić – termin stosowany w myślistwie, określający charakterystyczny głos wydawany przez zająca w sytuacji strachu lub zagrożenia. Głos ten przypomina płacz dziecka, co sprawia, że jest łatwo rozpoznawalny dla myśliwych i obserwujących przyrodę. Zając kniazi przeważnie w momencie, gdy zostaje on zaskoczony lub czuje się zagrożony obecnością drapieżnika lub innych niebezpieczeństw.

Podczas kniazienia zając wydaje dźwięki przypominające westchnienia i miauczenie, wyrażając swoje zdenerwowanie i niepokój. Charakterystyczne dźwięki kniazienia mogą służyć myśliwym do lokalizacji obecności zająca w terenie, co ma szczególne znaczenie podczas polowań czy innych form aktywności łowieckiej.

Kniazić stanowi istotny element komunikacyjny w świecie zająca, pełniąc funkcję ostrzegawczą oraz adaptacyjną w sytuacjach stresujących. Dzięki tej specyficznej reakcji na niebezpieczeństwo czy nieoczekiwane sytuacje, zając ma szansę uniknąć ataku drapieżników bądź innych zagrożeń dla swojego życia.

W kontekście łowieckim kniazienie jest istotnym elementem polowania na zająca, ponieważ może ułatwić lokalizację zwierzęcia, co przydaje się zarówno dla celów rekreacyjnych, jak i gospodarczych. Znając specyficzne zachowania zwierzyny łownej, myśliwi mogą lepiej dostosować swoje działania do naturalnego środowiska oraz sposobu zachowania się danego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kniazić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

koza, koza, siuta

samica sarny.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

krowa

samica żubra.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

kopno

legowisko zająca w śniegu.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.