Definicja hasła: kszyk, bekas kszyk, baranek
- kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)
ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu tokowego samce, wskutek drgania sterówek, wydają dźwięk podobny do beczenia barana (stąd nazwa baranek). Długość ciała 27-29 cm, rozpiętość skrzydeł 42,5- 43,5 cm (samica nieco mniejsza). Zamieszkuje bagna i podmokle łąki. Pożywienie kszyka stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje marzec - kwiecień, a odlatuje sierpień - wrzesień. Samica w kwietniu składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia. Ptak łowny ceniony jako zdobycz myśliwska ze względu na bardzo trudny strzał.
Kszyk jest ptakiem z rodziny brodźców, który występuje w Europie i Azji. Jego długość ciała wynosi od 27 do 29 cm, a rozpiętość skrzydeł od 42,5 do 43,5 cm. Samica jest nieco mniejsza. Ptak ten posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare i brunatno pręgowane, a brzuch ma biały kolor. Kszyk zamieszkuje bagna i podmokłe łąki. Pożywienie stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje marzec - kwiecień, a odlatuje sierpień - wrzesień. Samica składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia.
Podczas lotu tokowego samce wydają dźwięk podobny do beczenia barana (stąd nazwa baranek). Kszyk jest ceniony jako zdobycz myśliwska ze względu na bardzo trudny strzał. Jest to ptak o dużej szybkości lotu i zwrotności, co sprawia, że jest trudny do upolowania. Kszyk jest również ważnym elementem ekosystemu bagiennego i łąkowego, ponieważ pochłania duże ilości szkodników oraz innych owadów.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kszyk, bekas kszyk, baranek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kopno
legowisko zająca w śniegu.
- kojec
wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.
- kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)
ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.
- kureń, kureń, budan
poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.
- kłańce
zęby wilka.
- krowa
samica żubra.
- kuwiek
piszczałka do wabienia ptaków.
- krykucha
kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.
- kapitalny
określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.
- kolczatka, kolczatka, korale
kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.