Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kszyk, bekas kszyk, baranek

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu tokowego samce, wskutek drgania sterówek, wydają dźwięk podobny do beczenia barana (stąd nazwa baranek). Długość ciała 27-29 cm, rozpiętość skrzydeł 42,5- 43,5 cm (samica nieco mniejsza). Zamieszkuje bagna i podmokle łąki. Pożywienie kszyka stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje marzec - kwiecień, a odlatuje sierpień - wrzesień. Samica w kwietniu składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia. Ptak łowny ceniony jako zdobycz myśliwska ze względu na bardzo trudny strzał.

Kszyk (bekas kszyk, baranek) – ptak z rodziny brodzących, występujący w Europie i Azji. Charakteryzuje się długością ciała wynoszącą od 27 do 29 cm, a rozpiętością skrzydeł od 42,5 do 43,5 cm, przy czym samica jest nieco mniejsza. Posiada długi dziób oraz skrajne sterówki rudoszare i brunatno pręgowane, a brzuch ma biały kolor.

Kszyk zamieszkuje bagna i podmokłe łąki, gdzie w sezonie lęgowym może wydawać głos przypominający beczenie barana podczas lotu tokowego. Jego pożywienie stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady oraz nasiona. Ptak ten przylatuje na tereny lęgowe w okresie od marca do kwietnia i odlatuje między sierpniem a wrześniem. Samica składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia.

Kszyk jest ceniony jako zdobycz myśliwska ze względu na bardzo trudny strzał. Jest to ptak o dużej szybkości lotu i zwrotności, co sprawia, że jest trudny do upolowania. Ponadto stanowi istotny element ekosystemu bagiennego i łąkowego, ponieważ pochłania duże ilości szkodników oraz innych owadów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kszyk, bekas kszyk, baranek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

klaskanie

inaczej korkowanie.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.