Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kszyk, bekas kszyk, baranek

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu tokowego samce, wskutek drgania sterówek, wydają dźwięk podobny do beczenia barana (stąd nazwa baranek). Długość ciała 27-29 cm, rozpiętość skrzydeł 42,5- 43,5 cm (samica nieco mniejsza). Zamieszkuje bagna i podmokle łąki. Pożywienie kszyka stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje marzec - kwiecień, a odlatuje sierpień - wrzesień. Samica w kwietniu składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia. Ptak łowny ceniony jako zdobycz myśliwska ze względu na bardzo trudny strzał.

Kszyk jest ptakiem z rodziny brodźców, który występuje w Europie i Azji. Jego długość ciała wynosi od 27 do 29 cm, a rozpiętość skrzydeł od 42,5 do 43,5 cm. Samica jest nieco mniejsza. Ptak ten posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare i brunatno pręgowane, a brzuch ma biały kolor. Kszyk zamieszkuje bagna i podmokłe łąki. Pożywienie stanowią dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona. Przylatuje marzec - kwiecień, a odlatuje sierpień - wrzesień. Samica składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i latają już po 19 dniach od chwili urodzenia.

Podczas lotu tokowego samce wydają dźwięk podobny do beczenia barana (stąd nazwa baranek). Kszyk jest ceniony jako zdobycz myśliwska ze względu na bardzo trudny strzał. Jest to ptak o dużej szybkości lotu i zwrotności, co sprawia, że jest trudny do upolowania. Kszyk jest również ważnym elementem ekosystemu bagiennego i łąkowego, ponieważ pochłania duże ilości szkodników oraz innych owadów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kszyk, bekas kszyk, baranek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.