Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kalibrownik

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

Kalibrownik to przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych. Jest niezwykle istotny dla myśliwych, umożliwiając precyzyjne ustawienie broni śrutowej poprzez regulację pozycji naboju w lufie. Składa się z kilku części, w tym głowicy mocowanej do lufy broni, z otworem przeznaczonym do umieszczenia naboju. Specjalne narzędzia pozwalają na regulowanie położenia naboju w lufie, a następnie jego wystrzelenie i sprawdzenie celności. Kalibrownik może być również wykorzystywany do regulacji innych rodzajów broni śrutowej, takich jak strzelby czy pistolety, oraz optymalizacji lufy pod kątem celności.

Regularne czyszczenie i smarowanie kalibrownika są kluczowe dla utrzymania go w dobrym stanie technicznym oraz zapewnienia optymalnej wydajności. Dzięki temu myśliwi mogą maksymalizować szanse na trafienie zamierzonego celu i osiąganie sukcesów podczas polowań. Wreszcie, kalibrownik jest niezbędnym elementem wyposażenia myśliwego, który powinien być regularnie sprawdzany i konserwowany. Jego dokładne dostosowanie do broni gwarantuje precyzyjność strzałów, co stanowi kluczowy aspekt skutecznego polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kalibrownik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

knoty

odchody głuszca.