Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kalibrownik

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

Kalibrownik to przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych. Jest niezwykle istotny dla myśliwych, umożliwiając precyzyjne ustawienie broni śrutowej poprzez regulację pozycji naboju w lufie. Składa się z kilku części, w tym głowicy mocowanej do lufy broni, z otworem przeznaczonym do umieszczenia naboju. Specjalne narzędzia pozwalają na regulowanie położenia naboju w lufie, a następnie jego wystrzelenie i sprawdzenie celności. Kalibrownik może być również wykorzystywany do regulacji innych rodzajów broni śrutowej, takich jak strzelby czy pistolety, oraz optymalizacji lufy pod kątem celności.

Regularne czyszczenie i smarowanie kalibrownika są kluczowe dla utrzymania go w dobrym stanie technicznym oraz zapewnienia optymalnej wydajności. Dzięki temu myśliwi mogą maksymalizować szanse na trafienie zamierzonego celu i osiąganie sukcesów podczas polowań. Wreszcie, kalibrownik jest niezbędnym elementem wyposażenia myśliwego, który powinien być regularnie sprawdzany i konserwowany. Jego dokładne dostosowanie do broni gwarantuje precyzyjność strzałów, co stanowi kluczowy aspekt skutecznego polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kalibrownik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kocica

samica zająca.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.