Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kalibrownik

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

Kalibrownik to przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych. Jest niezwykle istotny dla myśliwych, umożliwiając precyzyjne ustawienie broni śrutowej poprzez regulację pozycji naboju w lufie. Składa się z kilku części, w tym głowicy mocowanej do lufy broni, z otworem przeznaczonym do umieszczenia naboju. Specjalne narzędzia pozwalają na regulowanie położenia naboju w lufie, a następnie jego wystrzelenie i sprawdzenie celności. Kalibrownik może być również wykorzystywany do regulacji innych rodzajów broni śrutowej, takich jak strzelby czy pistolety, oraz optymalizacji lufy pod kątem celności.

Regularne czyszczenie i smarowanie kalibrownika są kluczowe dla utrzymania go w dobrym stanie technicznym oraz zapewnienia optymalnej wydajności. Dzięki temu myśliwi mogą maksymalizować szanse na trafienie zamierzonego celu i osiąganie sukcesów podczas polowań. Wreszcie, kalibrownik jest niezbędnym elementem wyposażenia myśliwego, który powinien być regularnie sprawdzany i konserwowany. Jego dokładne dostosowanie do broni gwarantuje precyzyjność strzałów, co stanowi kluczowy aspekt skutecznego polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kalibrownik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

klempa

samica łosia, łosza

kamionka

inaczej kuna domowa.