Definicja hasła: kamionka
- kamionka
inaczej kuna domowa.
Kamionka (Martes foina) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Jest podobna do kuni leśnej, jednak charakteryzuje się czerwonawym nosem oraz białą plamą na spodzie szyi, która jest rozwidlona - istotna cecha odróżniająca ten gatunek od innych. Kamionka występuje w lasach, parkach oraz terenach wiejskich na obszarze całej Europy, Azji i Afryki Północnej. Jest zwierzęciem nocnym, a jej aktywność szczytową przypada na zmierzch i świt.
Kamionka jest drapieżnikiem określanym jako wszystkożerne – żywi się mięsem, ptakami, owadami oraz czasami owocami i warzywami. Posiada bardzo szybkie i inteligentne zachowanie, co czyni ją trudnym do upolowania. Z uwagi na niskie liczebności populacji kamionki objęto ochroną prawną. Główne zagrożenia dla tego gatunku to polowanie oraz utrata siedlisk naturalnych z powodu działalności człowieka.
Dzięki swojej wrażliwości na zmiany środowiskowe oraz unikatowej pozycji w ekosystemie jako drapieżnik, kamionka stanowi istotny element dziedzictwa przyrodniczego, dlatego ważne jest monitorowanie populacji i zachowanie równowagi ekologicznej w miejscach jej występowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kamionka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- karma
pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)
- kiszonka
karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)
- komora gniazdowa
rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.
- kalibrownik
przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.
- kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)
ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)
- kapelusznik
staropolskie określenie bardzo starego odyńca.
- kantak
pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.
- kaczki
nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.
- kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)
rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)
- kaganiec
zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.