Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kura

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

Kura to samica niektórych gatunków ptaków, w tym wszystkich kuraków. W kontekście łowieckim termin "kura" odnosi się zazwyczaj do samicy ptaków dzikich, takich jak kuropatwy, bażanty czy perlice. Samice tych gatunków posiadają charakterystyczne upierzenie, które pozwala łatwo je odróżnić od samców.

W przypadku zwierzyny łownej, polowanie na kury jest często regulowane przez odpowiednie przepisy i wymaga posiadanego upoważnienia w postaci myśliwskiej legitymacji. Kury są często obiektem polowań ze względu na ich walory spożywcze i estetyczne. Polowanie na kury ma długą tradycję w wielu kulturach i stanowi istotny element dla wielu miłośników polowania.

W łowiectwie kura niektórych gatunków może być również ważnym elementem ekosystemu leśnego i zasobem zwierzyny łownej. Ochrana i właściwe zarządzanie populacjami kur jest istotne dla zachowania równowagi przyrodniczej oraz zapewnienia trwałego użytkowania zwierzyny łownej przez społeczeństwo.

Podsumowując, kura to samica niektórych gatunków ptaków, a w kontekście łowieckim odnosi się do samicy zwierzyny łownej takiej jak kuropatwy czy bażanty. Polowanie na kury jest ważnym elementem tradycji łowieckiej oraz gospodarki leśnej, jednak wymaga odpowiedniej regulacji i szacunku dla utrzymania równowagi ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

krowa

samica żubra.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kozioł, kozioł, rogacz

samiec samy.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.