Definicja hasła: kura
- kura
samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).
Kura to samica niektórych gatunków ptaków, w tym wszystkich kuraków. W kontekście łowieckim termin "kura" odnosi się zazwyczaj do samicy ptaków dzikich, takich jak kuropatwy, bażanty czy perlice. Samice tych gatunków posiadają charakterystyczne upierzenie, które pozwala łatwo je odróżnić od samców.
W przypadku zwierzyny łownej, polowanie na kury jest często regulowane przez odpowiednie przepisy i wymaga posiadanego upoważnienia w postaci myśliwskiej legitymacji. Kury są często obiektem polowań ze względu na ich walory spożywcze i estetyczne. Polowanie na kury ma długą tradycję w wielu kulturach i stanowi istotny element dla wielu miłośników polowania.
W łowiectwie kura niektórych gatunków może być również ważnym elementem ekosystemu leśnego i zasobem zwierzyny łownej. Ochrana i właściwe zarządzanie populacjami kur jest istotne dla zachowania równowagi przyrodniczej oraz zapewnienia trwałego użytkowania zwierzyny łownej przez społeczeństwo.
Podsumowując, kura to samica niektórych gatunków ptaków, a w kontekście łowieckim odnosi się do samicy zwierzyny łownej takiej jak kuropatwy czy bażanty. Polowanie na kury jest ważnym elementem tradycji łowieckiej oraz gospodarki leśnej, jednak wymaga odpowiedniej regulacji i szacunku dla utrzymania równowagi ekosystemu leśnego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kura w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- krowa
samica żubra.
- klamra
skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.
- konkursy psów myśliwskich
imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)
- kudły
zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.
- kaptur, kaptur, kapa, karnal
nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)
- kryza, kryza, rant
wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)
- kapiszon, kapiszon, piston
dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)
- kożuch
futro zająca lub muflona.
- konserwacja broni
jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)
- kosz jastrzębi
samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.