Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kura

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

Kura to samica niektórych gatunków ptaków, w tym wszystkich kuraków. W kontekście łowieckim termin "kura" odnosi się zazwyczaj do samicy ptaków dzikich, takich jak kuropatwy, bażanty czy perlice. Samice tych gatunków posiadają charakterystyczne upierzenie, które pozwala łatwo je odróżnić od samców.

W przypadku zwierzyny łownej, polowanie na kury jest często regulowane przez odpowiednie przepisy i wymaga posiadanego upoważnienia w postaci myśliwskiej legitymacji. Kury są często obiektem polowań ze względu na ich walory spożywcze i estetyczne. Polowanie na kury ma długą tradycję w wielu kulturach i stanowi istotny element dla wielu miłośników polowania.

W łowiectwie kura niektórych gatunków może być również ważnym elementem ekosystemu leśnego i zasobem zwierzyny łownej. Ochrana i właściwe zarządzanie populacjami kur jest istotne dla zachowania równowagi przyrodniczej oraz zapewnienia trwałego użytkowania zwierzyny łownej przez społeczeństwo.

Podsumowując, kura to samica niektórych gatunków ptaków, a w kontekście łowieckim odnosi się do samicy zwierzyny łownej takiej jak kuropatwy czy bażanty. Polowanie na kury jest ważnym elementem tradycji łowieckiej oraz gospodarki leśnej, jednak wymaga odpowiedniej regulacji i szacunku dla utrzymania równowagi ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.