Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kobylarz

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

Kobylarz to duża i imponująca jednostka wilka (Canis lupus), charakteryzująca się długim ciałem, osiągającym nawet 1,5 metra długości, oraz wagą dochodzącą do 40 kg. Zwierzę to występuje głównie w lasach Europy Środkowej i Wschodniej. Jest gatunkiem samotniczym, choć zdarza się, że tworzy małe grupy. Kobylarze są znani z silnej budowy ciała oraz szybkości, co sprawia, że stanowią trudne cel dla polowań. Są także uważani za inteligentne stworzenia potrafiące adaptować się do nowych sytuacji.

Jedną z kluczowych cech kobylarza jest jego status prawnie chronionego gatunku w wielu krajach europejskich. Ich populacja musi być monitorowana i chroniona przed nadmiernym polowaniem czy innymi zagrożeniami środowiskowymi.

Kobylarze odgrywają istotną rolę w ekosystemie leśnym, regulując populacje dzikich zwierząt takich jak dziki, jelenie czy sarny. Ich obecność wpływa na równowagę przyrodniczą w lasach europejskich.

Niestety, zagrożenia takie jak pożary lasów oraz utrata naturalnego siedliska mogą negatywnie wpływać na populację kobylarzy. Dlatego ważne jest podejmowanie działań mających na celu ochronę tych imponujących zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kobylarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

krowa

samica żubra.

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)