Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kobylarz

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

Kobylarz to duża i imponująca jednostka wilka (Canis lupus), charakteryzująca się długim ciałem, osiągającym nawet 1,5 metra długości, oraz wagą dochodzącą do 40 kg. Zwierzę to występuje głównie w lasach Europy Środkowej i Wschodniej. Jest gatunkiem samotniczym, choć zdarza się, że tworzy małe grupy. Kobylarze są znani z silnej budowy ciała oraz szybkości, co sprawia, że stanowią trudne cel dla polowań. Są także uważani za inteligentne stworzenia potrafiące adaptować się do nowych sytuacji.

Jedną z kluczowych cech kobylarza jest jego status prawnie chronionego gatunku w wielu krajach europejskich. Ich populacja musi być monitorowana i chroniona przed nadmiernym polowaniem czy innymi zagrożeniami środowiskowymi.

Kobylarze odgrywają istotną rolę w ekosystemie leśnym, regulując populacje dzikich zwierząt takich jak dziki, jelenie czy sarny. Ich obecność wpływa na równowagę przyrodniczą w lasach europejskich.

Niestety, zagrożenia takie jak pożary lasów oraz utrata naturalnego siedliska mogą negatywnie wpływać na populację kobylarzy. Dlatego ważne jest podejmowanie działań mających na celu ochronę tych imponujących zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kobylarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kielnia

inaczej plusk.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kopno

legowisko zająca w śniegu.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.