Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krogulec

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną gatunkową.

Krogulec (Accipiter gentilis) to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, charakteryzujący się podobieństwem do jastrzębia gołębiarza, lecz o mniejszym rozmiarze. Samce osiągają długość około 55-68 centymetrów, a samice 58-74 centymetrów. Mają krótki ogon oraz długie skrzydła, co umożliwia im szybkie manewry w lesistym terenie podczas polowań na mniejsze ptaki i gryzonie.

Krogulce występują na terenie całego kraju, jest to gatunek spotykany zarówno w lasach mieszanych, jak i iglastych. W Polsce podlega ochronie gatunkowej, co wiąże się ze szczególnymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości polowań lub innych form prześladowania tych ptaków. Ich liczebność na terenie Polski była kiedyś zagrożona z powodu intensywnego użytkowania lasów oraz działalności człowieka w obrębie ich siedlisk.

Ze względu na swoje zdolności łowieckie i siłę, krogulce są czasami wykorzystywane w sokolnictwie. Proces tresury tych ptaków jest jednak wysoce wymagający i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich umiejętności od osób zajmujących się tym zawodem. Dla wielu osób obserwowanie krogulca w locie stanowi ważne i ekscytujące doświadczenie związane z przyrodą, z uwagi na ich charakterystyczny lot i aktywne polowania.

Podsumowując, krogulec to niewątpliwie interesujący przedstawiciel rodziny jastrzębiowatych obecny na terenie całego kraju, cieszący się ochroną gatunkową ze względu na swoje znaczenie dla ekosystemu oraz symboliczne aspekty obecności w przyrodzie. Jego obserwacja stanowi niezwykłe doświadczenie dla miłośników przyrody, a jego rola jako ptaka uczestniczącego w sztuce sokolniczej nadal pozostaje istotna dla dziedzictwa kulturowego związanej z łowiectwem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krogulec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.