Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krogulec

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną gatunkową.

Krogulec (Accipiter gentilis) to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, charakteryzujący się podobieństwem do jastrzębia gołębiarza, lecz o mniejszym rozmiarze. Samce osiągają długość około 55-68 centymetrów, a samice 58-74 centymetrów. Mają krótki ogon oraz długie skrzydła, co umożliwia im szybkie manewry w lesistym terenie podczas polowań na mniejsze ptaki i gryzonie.

Krogulce występują na terenie całego kraju, jest to gatunek spotykany zarówno w lasach mieszanych, jak i iglastych. W Polsce podlega ochronie gatunkowej, co wiąże się ze szczególnymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości polowań lub innych form prześladowania tych ptaków. Ich liczebność na terenie Polski była kiedyś zagrożona z powodu intensywnego użytkowania lasów oraz działalności człowieka w obrębie ich siedlisk.

Ze względu na swoje zdolności łowieckie i siłę, krogulce są czasami wykorzystywane w sokolnictwie. Proces tresury tych ptaków jest jednak wysoce wymagający i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich umiejętności od osób zajmujących się tym zawodem. Dla wielu osób obserwowanie krogulca w locie stanowi ważne i ekscytujące doświadczenie związane z przyrodą, z uwagi na ich charakterystyczny lot i aktywne polowania.

Podsumowując, krogulec to niewątpliwie interesujący przedstawiciel rodziny jastrzębiowatych obecny na terenie całego kraju, cieszący się ochroną gatunkową ze względu na swoje znaczenie dla ekosystemu oraz symboliczne aspekty obecności w przyrodzie. Jego obserwacja stanowi niezwykłe doświadczenie dla miłośników przyrody, a jego rola jako ptaka uczestniczącego w sztuce sokolniczej nadal pozostaje istotna dla dziedzictwa kulturowego związanej z łowiectwem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krogulec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kielnia

inaczej plusk.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kozioł, rogacz

samiec samy.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.