Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krogulec

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną gatunkową.

Krogulec (Accipiter gentilis) to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, charakteryzujący się podobieństwem do jastrzębia gołębiarza, lecz o mniejszym rozmiarze. Samce osiągają długość około 55-68 centymetrów, a samice 58-74 centymetrów. Mają krótki ogon oraz długie skrzydła, co umożliwia im szybkie manewry w lesistym terenie podczas polowań na mniejsze ptaki i gryzonie.

Krogulce występują na terenie całego kraju, jest to gatunek spotykany zarówno w lasach mieszanych, jak i iglastych. W Polsce podlega ochronie gatunkowej, co wiąże się ze szczególnymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości polowań lub innych form prześladowania tych ptaków. Ich liczebność na terenie Polski była kiedyś zagrożona z powodu intensywnego użytkowania lasów oraz działalności człowieka w obrębie ich siedlisk.

Ze względu na swoje zdolności łowieckie i siłę, krogulce są czasami wykorzystywane w sokolnictwie. Proces tresury tych ptaków jest jednak wysoce wymagający i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich umiejętności od osób zajmujących się tym zawodem. Dla wielu osób obserwowanie krogulca w locie stanowi ważne i ekscytujące doświadczenie związane z przyrodą, z uwagi na ich charakterystyczny lot i aktywne polowania.

Podsumowując, krogulec to niewątpliwie interesujący przedstawiciel rodziny jastrzębiowatych obecny na terenie całego kraju, cieszący się ochroną gatunkową ze względu na swoje znaczenie dla ekosystemu oraz symboliczne aspekty obecności w przyrodzie. Jego obserwacja stanowi niezwykłe doświadczenie dla miłośników przyrody, a jego rola jako ptaka uczestniczącego w sztuce sokolniczej nadal pozostaje istotna dla dziedzictwa kulturowego związanej z łowiectwem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krogulec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kufa

pysk psa myśliwskiego.