Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krogulec

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną gatunkową.

Krogulec (Accipiter gentilis) to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, charakteryzujący się podobieństwem do jastrzębia gołębiarza, lecz o mniejszym rozmiarze. Samce osiągają długość około 55-68 centymetrów, a samice 58-74 centymetrów. Mają krótki ogon oraz długie skrzydła, co umożliwia im szybkie manewry w lesistym terenie podczas polowań na mniejsze ptaki i gryzonie.

Krogulce występują na terenie całego kraju, jest to gatunek spotykany zarówno w lasach mieszanych, jak i iglastych. W Polsce podlega ochronie gatunkowej, co wiąże się ze szczególnymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości polowań lub innych form prześladowania tych ptaków. Ich liczebność na terenie Polski była kiedyś zagrożona z powodu intensywnego użytkowania lasów oraz działalności człowieka w obrębie ich siedlisk.

Ze względu na swoje zdolności łowieckie i siłę, krogulce są czasami wykorzystywane w sokolnictwie. Proces tresury tych ptaków jest jednak wysoce wymagający i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich umiejętności od osób zajmujących się tym zawodem. Dla wielu osób obserwowanie krogulca w locie stanowi ważne i ekscytujące doświadczenie związane z przyrodą, z uwagi na ich charakterystyczny lot i aktywne polowania.

Podsumowując, krogulec to niewątpliwie interesujący przedstawiciel rodziny jastrzębiowatych obecny na terenie całego kraju, cieszący się ochroną gatunkową ze względu na swoje znaczenie dla ekosystemu oraz symboliczne aspekty obecności w przyrodzie. Jego obserwacja stanowi niezwykłe doświadczenie dla miłośników przyrody, a jego rola jako ptaka uczestniczącego w sztuce sokolniczej nadal pozostaje istotna dla dziedzictwa kulturowego związanej z łowiectwem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krogulec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.