Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kopać

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

Kopać to termin używany w łowiectwie, aby opisać uderzenie, które myśliwy odczuwa w ramieniu podczas strzału. Jest to efekt uboczny używania broni myśliwskiej, który może być bardzo bolesny. Kopać jest spowodowane siłą odrzutu, która powstaje, gdy pocisk wystrzelony z broni przesuwa się przez lufę. Siła ta jest tak duża, że powoduje ruch całego ciężkiego pistoletu lub karabinu w kierunku tyłu. W rezultacie myśliwy odczuwa silne uderzenie w ramieniu.

Aby zmniejszyć siłę odrzutu i zapobiec kopaniu, myśliwi często stosują specjalne techniki strzelania. Jedną z nich jest trzymanie broni blisko ciała i utrzymywanie jej w pozycji stabilnej. Innym sposobem jest stosowanie amortyzatorów odrzutu, które są montowane na lufach broni i pochłaniają część energii odrzutu. Amortyzatory te są szczególnie przydatne dla myśliwych strzelających z dużych kalibrów.

Kopać może być bardzo bolesne i może powodować obrażenia ramienia lub barku myśliwego. Dlatego ważne jest, aby myśliwi stosowali odpowiednie techniki strzelania i używali amortyzatorów odrzutu, aby zminimalizować ryzyko obrażeń.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kopać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kłańce

zęby wilka.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

klempa

samica łosia, łosza