Definicja hasła: kwiatek
- kwiatek
biała sierść na końcu ogona lisa
Kwiatek to biała sierść lub włosie, które znajduje się na końcu ogona lisa. Jest to charakterystyczna cecha dla niektórych osobników lisów, zwłaszcza w ich młodym wieku. Kwiatek jest zazwyczaj długi na kilka centymetrów i stanowi wyraźny kontrast wobec reszty futra lisiego. Nie jest to cecha występująca u wszystkich lisów, a jedynie u niektórych osobników.
W świecie łowieckim kwiatek stanowi ważną cechę rozpoznawczą, umożliwiającą identyfikację poszczególnych osobników oraz obserwację ich zachowań. Dla myśliwych i obserwatorów przyrody kwiatek może pomóc w śledzeniu populacji lisów oraz monitorowaniu ich sytuacji zdrowotnej. Ponadto, dla wielu osób obserwujących przyrodę, widok lisa z charakterystycznym kwiatkiem na ogonie stanowi niezapomniane i emocjonujące przeżycie.
Kwiatek często jest także wykorzystywany jako motyw w kulturze ludowej, np. w baśniach i legendach. W folklorze wielu kultur lis z białym kwiatkiem na ogonie ma swoje miejsce jako postać przypisywana tajemniczym lub magicznym właściwościom. Ta charakterystyczna cecha lisa stała się również inspiracją dla artystów i twórców literatury oraz symbolizuje dzikość natury i jej niezwykłe piękno.
W kontekście ochrony gatunkowej i naukowej, obserwowanie oraz dokumentowanie występowania kwiatka na ogonie lisów może mieć znaczenie dla badań dotyczących zmienności genetycznej i morfologicznej populacji tych drapieżników. Dzięki precyzyjnym obserwacjom możliwe jest poznanie zasięgu występowania tej cechy oraz ewentualnych zmian w populacji lisów związanych z różnymi czynnikami ekologicznymi czy antropogenicznymi.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiatek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kądziel
obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.
- kandelabrowa korona
zob. korona.
- krakwa, krakwa (Anas strepera L.)
ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)
- klępa, klępa, łosza
samica łosia.
- kopać
o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.
- krykucha
kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.
- kamionka
inaczej kuna domowa.
- kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)
nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.
- kultura łowiecka
całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)