Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiatek

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

Kwiatek to biała sierść lub włosie, które znajduje się na końcu ogona lisa. Jest to charakterystyczna cecha dla niektórych osobników lisów, zwłaszcza w ich młodym wieku. Kwiatek jest zazwyczaj długi na kilka centymetrów i stanowi wyraźny kontrast wobec reszty futra lisiego. Nie jest to cecha występująca u wszystkich lisów, a jedynie u niektórych osobników.

W świecie łowieckim kwiatek stanowi ważną cechę rozpoznawczą, umożliwiającą identyfikację poszczególnych osobników oraz obserwację ich zachowań. Dla myśliwych i obserwatorów przyrody kwiatek może pomóc w śledzeniu populacji lisów oraz monitorowaniu ich sytuacji zdrowotnej. Ponadto, dla wielu osób obserwujących przyrodę, widok lisa z charakterystycznym kwiatkiem na ogonie stanowi niezapomniane i emocjonujące przeżycie.

Kwiatek często jest także wykorzystywany jako motyw w kulturze ludowej, np. w baśniach i legendach. W folklorze wielu kultur lis z białym kwiatkiem na ogonie ma swoje miejsce jako postać przypisywana tajemniczym lub magicznym właściwościom. Ta charakterystyczna cecha lisa stała się również inspiracją dla artystów i twórców literatury oraz symbolizuje dzikość natury i jej niezwykłe piękno.

W kontekście ochrony gatunkowej i naukowej, obserwowanie oraz dokumentowanie występowania kwiatka na ogonie lisów może mieć znaczenie dla badań dotyczących zmienności genetycznej i morfologicznej populacji tych drapieżników. Dzięki precyzyjnym obserwacjom możliwe jest poznanie zasięgu występowania tej cechy oraz ewentualnych zmian w populacji lisów związanych z różnymi czynnikami ekologicznymi czy antropogenicznymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiatek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kot

nazwa zająca i rysia.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kosacz

stary cietrzew.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kotwina

inaczej kotlina.