Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiatek

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

Kwiatek to biała sierść lub włosie, które znajduje się na końcu ogona lisa. Jest to charakterystyczna cecha dla niektórych osobników lisów, zwłaszcza w ich młodym wieku. Kwiatek jest zazwyczaj długi na kilka centymetrów i stanowi wyraźny kontrast wobec reszty futra lisiego. Nie jest to cecha występująca u wszystkich lisów, a jedynie u niektórych osobników.

W świecie łowieckim kwiatek stanowi ważną cechę rozpoznawczą, umożliwiającą identyfikację poszczególnych osobników oraz obserwację ich zachowań. Dla myśliwych i obserwatorów przyrody kwiatek może pomóc w śledzeniu populacji lisów oraz monitorowaniu ich sytuacji zdrowotnej. Ponadto, dla wielu osób obserwujących przyrodę, widok lisa z charakterystycznym kwiatkiem na ogonie stanowi niezapomniane i emocjonujące przeżycie.

Kwiatek często jest także wykorzystywany jako motyw w kulturze ludowej, np. w baśniach i legendach. W folklorze wielu kultur lis z białym kwiatkiem na ogonie ma swoje miejsce jako postać przypisywana tajemniczym lub magicznym właściwościom. Ta charakterystyczna cecha lisa stała się również inspiracją dla artystów i twórców literatury oraz symbolizuje dzikość natury i jej niezwykłe piękno.

W kontekście ochrony gatunkowej i naukowej, obserwowanie oraz dokumentowanie występowania kwiatka na ogonie lisów może mieć znaczenie dla badań dotyczących zmienności genetycznej i morfologicznej populacji tych drapieżników. Dzięki precyzyjnym obserwacjom możliwe jest poznanie zasięgu występowania tej cechy oraz ewentualnych zmian w populacji lisów związanych z różnymi czynnikami ekologicznymi czy antropogenicznymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiatek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

karnal

inaczej kaptur.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)