Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koźlak

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

Koźlak to młode zwierzę z rodziny sarn, które nie przekroczyło jeszcze 1 roku życia. Koźlaki są bardzo podobne do dorosłych sarn, ale mają mniejsze rozmiary i są mniej wytrzymałe. Ich futro jest gładkie i lśniące, a ich uszy są dłuższe niż u dorosłych osobników. Koźlaki są bardzo aktywne i ruchliwe, a ich zachowanie jest bardzo podobne do zachowania dorosłych sarn.

Koźlaki żywią się głównie trawami i innymi roślinami, ale czasami mogą jeść owady i inne małe zwierzęta. Są one bardzo wrażliwe na zmiany w otoczeniu i mogą być łatwo spłoszone przez ludzi lub inne zwierzęta. Koźlaki są bardzo ważnymi członkami ekosystemu, ponieważ ich obecność wpływa na równowagę biologiczną w okolicy.

Koźlaki są czasami polowane przez myśliwych, ale tylko wtedy, gdy są one starsze niż 1 rok. Polowanie na koźlaki jest uważane za nieetyczne i nielegalne w wielu krajach. W niektórych krajach istnieją też ograniczenia dotyczące polowania na koźlaki, aby chronić te małe zwierzęta przed nadmiernym polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koźlak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kapa

inaczej kaptur.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.