Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koźlak

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

Koźlak to młode zwierzę z rodziny sarn, które nie przekroczyło jeszcze 1 roku życia. Koźlaki są bardzo podobne do dorosłych sarn, ale mają mniejsze rozmiary i są mniej wytrzymałe. Ich futro jest gładkie i lśniące, a ich uszy są dłuższe niż u dorosłych osobników. Koźlaki są bardzo aktywne i ruchliwe, a ich zachowanie jest bardzo podobne do zachowania dorosłych sarn.

Koźlaki żywią się głównie trawami i innymi roślinami, ale czasami mogą jeść owady i inne małe zwierzęta. Są one bardzo wrażliwe na zmiany w otoczeniu i mogą być łatwo spłoszone przez ludzi lub inne zwierzęta. Koźlaki są bardzo ważnymi członkami ekosystemu, ponieważ ich obecność wpływa na równowagę biologiczną w okolicy.

Koźlaki są czasami polowane przez myśliwych, ale tylko wtedy, gdy są one starsze niż 1 rok. Polowanie na koźlaki jest uważane za nieetyczne i nielegalne w wielu krajach. W niektórych krajach istnieją też ograniczenia dotyczące polowania na koźlaki, aby chronić te małe zwierzęta przed nadmiernym polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koźlak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty