Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koźlak

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

Koźlak to młoda samica sarny lub jelenia, która nie przekroczyła jeszcze 1 roku życia. Koźlaki są charakterystyczne ze względu na swoje mniejsze rozmiary i delikatne budowy ciała w porównaniu z dorosłymi osobnikami. Ich futro jest gładkie i lśniące, a uszy są proporcjonalnie dłuższe niż u saren lub jeleni dorosłych. Te młode zwierzęta są aktywne i ruchliwe, zachowując się podobnie do dorosłych osobników. Żywią się głównie trawą i innymi roślinami, choć mogą też spożywać owady i inne małe zwierzęta.

W kontekście łowieckim koźlaki są istotnym elementem ekosystemu. Ich obecność wpływa na równowagę biologiczną w danym obszarze naturalnym. Ze względu na ich młody wiek, polowanie na koźlaki jest uważane za nieetyczne i nielegalne w wielu krajach. W trosce o ochronę tych małych zwierząt istnieją też ograniczenia dotyczące polowań na koźlaki w niektórych rejonach, mające na celu zapobieganie nadmiernemu wybieraniu populacji.

Koźlak jest istotnym elementem dla zrównoważonego funkcjonowania ekosystemu lasów oraz terenów leśnych. Jego preferencje żywieniowe oraz zachowanie wpływają zarówno na roślinność jak i inne zwierzęta zamieszkujące dany obszar naturalny. Dla ochrony gatunku ważna jest edukacja dotycząca znaczenia zachowania koźlaków dla przyrody oraz respektowania prawa chroniącego je przed polowaniami.

Warto także podkreślić, że pojęcie koźlaka odnosi się również do młodych samców dzika postarzanych w okresie jesienno-zimowym, jednakże w dzisiejszym kontekście najczęściej używane jest w odniesieniu do młodych saren czy jeleni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koźlak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

koza, koza, siuta

samica sarny.