Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kordelas

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione ornamentacją o tematyce myśliwskiej. Kordelasy weszły do użytku w XVIII wieku i przetrwały do XX w.

Kordelas to biała broń myśliwska, charakteryzująca się długim, prostym ostrzem wykonanym z wysokiej jakości stali. Rękojeść kordelasa wykonana jest zazwyczaj z rogu lub innego tworzywa, często ozdobiona ornamentacją nawiązującą do motywów myśliwskich. Służy on do dobijania grubej zwierzyny, takiej jak dziki czy jelenie. Kordelas pojawił się w XVIII wieku i był popularnym narzędziem myśliwskim aż do XX wieku.

Kordelasy stanowią symbol tradycyjnego myślistwa i są uznawane za cenne przedmioty kolekcjonerskie, które obecnie często wystawiane są na pokazach broni myśliwskiej. W przeszłości były one zdobionymi okuciami pochwy w oryginalnych wykonaniach XIX-wiecznych kordelasów, które dodatkowo wzbogacano elementami jak: naturalne kości, korale i kamienie szlachetne.

Jako broń myśliwska kordelas miał również znaczenie symboliczne, będąc symbolem siły i odwagi myśliwego. Z tego względu był on ceniony nie tylko jako skuteczne narzędzie, lecz także jako reprezentacja wartości charakterystycznych dla łowieckiego sposobu życia. Dziś kordelasy wciąż budzą zainteresowanie ze względu na swoją historyczną wartość oraz walory rzemieślnicze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kordelas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

knoty

odchody głuszca.

kot

nazwa zająca i rysia.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

koziołek

młody kozioł.