Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kordelas

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione ornamentacją o tematyce myśliwskiej. Kordelasy weszły do użytku w XVIII wieku i przetrwały do XX w.

Kordelas to biała broń myśliwska, charakteryzująca się długim, prostym ostrzem wykonanym z wysokiej jakości stali. Rękojeść kordelasa wykonana jest zazwyczaj z rogu lub innego tworzywa, często ozdobiona ornamentacją nawiązującą do motywów myśliwskich. Służy on do dobijania grubej zwierzyny, takiej jak dziki czy jelenie. Kordelas pojawił się w XVIII wieku i był popularnym narzędziem myśliwskim aż do XX wieku.

Kordelasy stanowią symbol tradycyjnego myślistwa i są uznawane za cenne przedmioty kolekcjonerskie, które obecnie często wystawiane są na pokazach broni myśliwskiej. W przeszłości były one zdobionymi okuciami pochwy w oryginalnych wykonaniach XIX-wiecznych kordelasów, które dodatkowo wzbogacano elementami jak: naturalne kości, korale i kamienie szlachetne.

Jako broń myśliwska kordelas miał również znaczenie symboliczne, będąc symbolem siły i odwagi myśliwego. Z tego względu był on ceniony nie tylko jako skuteczne narzędzie, lecz także jako reprezentacja wartości charakterystycznych dla łowieckiego sposobu życia. Dziś kordelasy wciąż budzą zainteresowanie ze względu na swoją historyczną wartość oraz walory rzemieślnicze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kordelas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

koziołek

młody kozioł.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kuper

tylna część ciała ptaków.