Definicja hasła: kordelas
- kordelas
krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione ornamentacją o tematyce myśliwskiej. Kordelasy weszły do użytku w XVIII wieku i przetrwały do XX w.
Kordelas to biała broń myśliwska, charakteryzująca się długim, prostym ostrzem wykonanym z wysokiej jakości stali. Rękojeść kordelasa wykonana jest zazwyczaj z rogu lub innego tworzywa, często ozdobiona ornamentacją nawiązującą do motywów myśliwskich. Służy on do dobijania grubej zwierzyny, takiej jak dziki czy jelenie. Kordelas pojawił się w XVIII wieku i był popularnym narzędziem myśliwskim aż do XX wieku.
Kordelasy stanowią symbol tradycyjnego myślistwa i są uznawane za cenne przedmioty kolekcjonerskie, które obecnie często wystawiane są na pokazach broni myśliwskiej. W przeszłości były one zdobionymi okuciami pochwy w oryginalnych wykonaniach XIX-wiecznych kordelasów, które dodatkowo wzbogacano elementami jak: naturalne kości, korale i kamienie szlachetne.
Jako broń myśliwska kordelas miał również znaczenie symboliczne, będąc symbolem siły i odwagi myśliwego. Z tego względu był on ceniony nie tylko jako skuteczne narzędzie, lecz także jako reprezentacja wartości charakterystycznych dla łowieckiego sposobu życia. Dziś kordelasy wciąż budzą zainteresowanie ze względu na swoją historyczną wartość oraz walory rzemieślnicze.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kordelas w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kura
samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).
- komora nabojowa
część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)
- kniejówka
1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)
- kaptur, kaptur, kapa, karnal
nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)
- karmisko
miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.
- kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)
ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.
- kulka
haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).
- kłańce
zęby wilka.
- komora
klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.
- kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)
gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)