Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kordelas

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione ornamentacją o tematyce myśliwskiej. Kordelasy weszły do użytku w XVIII wieku i przetrwały do XX w.

Kordelas to biała broń myśliwska, która składa się z długiego, prostego noża. Jego ostrze jest wykonane z wysokiej jakości stali, a rękojeść zazwyczaj wykonana jest z rogu lub innego tworzywa. Rękojeść często ozdobiona jest ornamentacją o tematyce myśliwskiej. Kordelas służy do dobijania grubej zwierzyny, takiej jak dziki czy jelenie.

Kordelas po raz pierwszy pojawił się w XVIII wieku i był popularnym narzędziem myśliwskim aż do XX wieku. Współcześnie kordelasy są uważane za antyki i są często uważane za cenne przedmioty kolekcjonerskie. Są one również uważane za symbol tradycyjnego myślistwa i są często prezentowane na pokazach broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kordelas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kielnia

inaczej plusk.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.