Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kordelas

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione ornamentacją o tematyce myśliwskiej. Kordelasy weszły do użytku w XVIII wieku i przetrwały do XX w.

Kordelas to biała broń myśliwska, która składa się z długiego, prostego noża. Jego ostrze jest wykonane z wysokiej jakości stali, a rękojeść zazwyczaj wykonana jest z rogu lub innego tworzywa. Rękojeść często ozdobiona jest ornamentacją o tematyce myśliwskiej. Kordelas służy do dobijania grubej zwierzyny, takiej jak dziki czy jelenie.

Kordelas po raz pierwszy pojawił się w XVIII wieku i był popularnym narzędziem myśliwskim aż do XX wieku. Współcześnie kordelasy są uważane za antyki i są często uważane za cenne przedmioty kolekcjonerskie. Są one również uważane za symbol tradycyjnego myślistwa i są często prezentowane na pokazach broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kordelas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kandelabrowa korona

zob. korona.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

krowa

samica żubra.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

klempa

samica łosia, łosza

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).