Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kosacz

kosacz

stary cietrzew.

Kosacz to stary ptak z rodziny kurowatych występujący w Eurazji. Ma charakterystyczne białe pióra na grzbiecie i brązowe skrzydła, ciemną głowę i szyję oraz białe plamy na skrzydłach. Kosacze są drapieżnikami, żywiącymi się głównie drobnymi ssakami, takimi jak myszy i szczury. Polują zarówno w dzień, jak i w nocy, a w okresie lęgowym tworzą małe stada.

Siedliska kosaczy obejmują różne środowiska, od otwartych łąk po gęste lasy. Potrafią szybko przystosować się do nowych warunków, co sprawia, że można je spotkać nawet w miejskich parkach. Mimo że czasami uważane są za szkodniki ze względu na polowanie na zwierzęta hodowlane, ich obecność może być pozytywna ze względu na regulację populacji innych szkodników.

Kosacze są istotnym elementem ekosystemu; ich rola polega nie tylko na regulacji populacji drobnych ssaków, lecz także na zapewnieniu równowagi w lokalnych ekosystemach. Dzięki wyjątkowemu upierzeniu i drapieżnemu trybowi życia stanowią istotny składnik fauny Europy oraz Azji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kosacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

klangor

jednostajny głos żurawi.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kandelabrowa korona

zob. korona.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.