Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kryteria odstrzału sarn

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i starsze),
rogacze selekcyjne:
klasa I - guzikarze, szpicaki, myłkusy oraz bardzo słabe widłaki (w 2 porożu - 3 roku życia),
klasa II - szydlarze, słabe widłaki i słabe szóstaki, myłkusy,
klasa III - szydlarze, widłaki, słabe i średnie szóstaki, myłkusy. Selekcja kóz i koźląt według takich samych zasad jak selekcja łań i cieląt.

Kryteria odstrzału sarn są używane do określenia, które rogacze powinny być odstrzelone w celu zachowania zdrowych populacji. Są one podzielone na trzy klasy wiekowe: klasę I (1 i 2 poroże, czyli 2 i 3 rok życia), klasę II (3 i 4 poroże, czyli 4 i 5 rok życia) oraz klasę III (5 poroże i starsze, czyli 6 rok życia i starsze). Ponadto istnieją rogacze selekcyjne, które są podzielone na trzy klasy: klasę I (guzikarze, szpicaki, myłkusy oraz bardzo słabe widłaki w 2 porożu - 3 roku życia), klasę II (szydlarze, słabe widłaki i słabe szóstaki, myłkusy) oraz klasę III (szydlarze, widłaki, słabe i średnie szóstaki, myłkusy). Selekcja kóz i koźląt odbywa się według tych samych zasad co selekcja łań i cieląt.

Kryteria odstrzału sarn mają na celu ochronę populacji przed nadmiernym odstrzałem. Dzięki temu można zapewnić zdrowy poziom populacji oraz zapobiec nadmiernemu wykorzystywaniu zasobów naturalnych. Ponadto pozwala to na utrzymanie równowagi między populacjami dzikich zwierząt a ludnością lokalną. Kryteria te mogą być również stosowane do innych gatunków dzikich zwierząt, takich jak jelenie czy daniele.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kryteria odstrzału sarn w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kłańce

zęby wilka.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.