Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuwiek

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

Kuwiek to jeden z najstarszych narzędzi łowieckich, który służy do wabienia ptaków. Jest to mała, drewniana trąbka lub piszczałka, która wydaje charakterystyczny dźwięk podobny do gwizdania. Kuwiek jest używany przez myśliwych do wabienia ptaków, aby je zmusić do lepszego widzenia i łatwiejszego strzelania. Może być również używany do wabienia innych zwierząt, takich jak sarny lub dziki.

Kuwiek składa się z dwóch części: trzonu i ustnika. Trzon jest długim, cylindrycznym elementem wykonanym z drewna lub metalu. Ustnik jest mniejszy i zazwyczaj wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego. Ustnik jest umieszczony na końcu trzonu i ma otwory, które pozwalają na wydawanie dźwięku. Aby wydobyć dźwięk, myśliwy musi wciągnąć powietrze przez ustnik i położyć go na swoim języku.

Kuwiek może być również używany do nauczenia ptaków nowych melodii lub odgłosów. Myśliwy może ćwiczyć nowe melodie na kuwiku, a ptaki będą je powtarzać. Jest to szczególnie przydatne dla myśliwych, którzy chcą nauczyć ptaki śpiewać określone melodie lub odgłosy, aby je łatwo rozpoznawać podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuwiek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

krowa

samica żubra.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).