Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuwiek

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

Kuwiek to tradycyjne narzędzie łowieckie służące do wabienia ptaków poprzez wydawanie charakterystycznego dźwięku przypominającego gwizdanie. Składa się z trzonu i ustnika, przy czym trzon jest długim, cylindrycznym kawałkiem zwykle wykonanym z drewna lub metalu, natomiast ustnik jest mniejszym elementem umieszczonym na końcu trzonu, często wykonywanym z metalu lub tworzywa sztucznego i zawierającym otwory do wydobywania dźwięku. Kuwiek stosowany jest przez myśliwych podczas polowań, aby wabić ptaki i ułatwić im lepsze widzenie oraz strzelanie. Oprócz wabienia ptaków, może być również używany do wabienia innych zwierząt np. saren czy dzików.

Kuwiek jest także wykorzystywany do nauczania ptaków nowych melodii lub odgłosów. Myśliwy może ćwiczyć różne melodie na kuwiku, a ptaki będą je powtarzać. Dzięki temu ćwiczeniu można nauczyć ptaki śpiewać określone melodie lub odgłosy, co pomaga łatwiej rozpoznać je podczas polowań. Kuwiek pełni więc istotną rolę w praktyce łowieckiej zarówno jako narzędzie do pozyskiwania zdobyczy jak i instrument dydaktyczny dla ptaków myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuwiek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

krowa

samica żubra.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.