Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuwiek

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

Kuwiek to jeden z najstarszych narzędzi łowieckich, który służy do wabienia ptaków. Jest to mała, drewniana trąbka lub piszczałka, która wydaje charakterystyczny dźwięk podobny do gwizdania. Kuwiek jest używany przez myśliwych do wabienia ptaków, aby je zmusić do lepszego widzenia i łatwiejszego strzelania. Może być również używany do wabienia innych zwierząt, takich jak sarny lub dziki.

Kuwiek składa się z dwóch części: trzonu i ustnika. Trzon jest długim, cylindrycznym elementem wykonanym z drewna lub metalu. Ustnik jest mniejszy i zazwyczaj wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego. Ustnik jest umieszczony na końcu trzonu i ma otwory, które pozwalają na wydawanie dźwięku. Aby wydobyć dźwięk, myśliwy musi wciągnąć powietrze przez ustnik i położyć go na swoim języku.

Kuwiek może być również używany do nauczenia ptaków nowych melodii lub odgłosów. Myśliwy może ćwiczyć nowe melodie na kuwiku, a ptaki będą je powtarzać. Jest to szczególnie przydatne dla myśliwych, którzy chcą nauczyć ptaki śpiewać określone melodie lub odgłosy, aby je łatwo rozpoznawać podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuwiek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kielnia

inaczej plusk.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

klekotka

inaczej kołatka.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)