Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuwiek

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

Kuwiek to tradycyjne narzędzie łowieckie służące do wabienia ptaków poprzez wydawanie charakterystycznego dźwięku przypominającego gwizdanie. Składa się z trzonu i ustnika, przy czym trzon jest długim, cylindrycznym kawałkiem zwykle wykonanym z drewna lub metalu, natomiast ustnik jest mniejszym elementem umieszczonym na końcu trzonu, często wykonywanym z metalu lub tworzywa sztucznego i zawierającym otwory do wydobywania dźwięku. Kuwiek stosowany jest przez myśliwych podczas polowań, aby wabić ptaki i ułatwić im lepsze widzenie oraz strzelanie. Oprócz wabienia ptaków, może być również używany do wabienia innych zwierząt np. saren czy dzików.

Kuwiek jest także wykorzystywany do nauczania ptaków nowych melodii lub odgłosów. Myśliwy może ćwiczyć różne melodie na kuwiku, a ptaki będą je powtarzać. Dzięki temu ćwiczeniu można nauczyć ptaki śpiewać określone melodie lub odgłosy, co pomaga łatwiej rozpoznać je podczas polowań. Kuwiek pełni więc istotną rolę w praktyce łowieckiej zarówno jako narzędzie do pozyskiwania zdobyczy jak i instrument dydaktyczny dla ptaków myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuwiek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karnal

inaczej kaptur.

klempa

samica łosia, łosza

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.