Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kierdel

kierdel

stado muflonów lub kozic.

Kierdel to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do stada muflonów lub kozic. Muflony i kozice są stadnymi zwierzętami, żyjącymi zazwyczaj w grupach liczących od kilku do nawet kilkuset osobników. Stada te mogą składać się zarówno z samic, jak i samców. Samce muflonów posiadają imponujące rogi, które są ważne w walce o dominację w stadzie. Kozice z kolei charakteryzują się niepospolitym czujnym instynktem, co utrudnia polowanie na nie.

W kontekście łowieckim termin "kierdel" odnosi się również do zachowań tych zwierząt podczas polowania. Ze względu na swoją czujność i ostrożność, muflony i kozice są trudne do upolowania. Dlatego też często poluje się na nie nocą, kiedy zwierzęta te są mniej czujne, co zwiększa szanse na sukces.

W praktyce łowieckiej samo określenie "kierdel" jest istotne dla identyfikacji miejsca występowania muflonów i kozic oraz planowania działań polowych. Znając zwyczaje i preferencje siedliskowe tych zwierząt, myśliwy może lepiej dostosować swoje strategie polowania do specyfiki danego terenu, co ma kluczowe znaczenie dla powodzenia łowieckiej wyprawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kierdel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

krowa

samica żubra.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kozioł, rogacz

samiec samy.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)