Definicja hasła: kierdel
- kierdel
stado muflonów lub kozic.
Kierdel to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do stada muflonów lub kozic. Muflony i kozice są stadnymi zwierzętami, żyjącymi zazwyczaj w grupach liczących od kilku do nawet kilkuset osobników. Stada te mogą składać się zarówno z samic, jak i samców. Samce muflonów posiadają imponujące rogi, które są ważne w walce o dominację w stadzie. Kozice z kolei charakteryzują się niepospolitym czujnym instynktem, co utrudnia polowanie na nie.
W kontekście łowieckim termin "kierdel" odnosi się również do zachowań tych zwierząt podczas polowania. Ze względu na swoją czujność i ostrożność, muflony i kozice są trudne do upolowania. Dlatego też często poluje się na nie nocą, kiedy zwierzęta te są mniej czujne, co zwiększa szanse na sukces.
W praktyce łowieckiej samo określenie "kierdel" jest istotne dla identyfikacji miejsca występowania muflonów i kozic oraz planowania działań polowych. Znając zwyczaje i preferencje siedliskowe tych zwierząt, myśliwy może lepiej dostosować swoje strategie polowania do specyfiki danego terenu, co ma kluczowe znaczenie dla powodzenia łowieckiej wyprawy.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kierdel w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)
ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)
- kara myśliwska
ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.
- kotna
samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.
- kryteria odstrzału jeleni
podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)
- kaczkarnia
ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.
- kufa
pysk psa myśliwskiego.
- kłuć
ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.
- korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie
trzecia zwrotka pieśni głuszca.
- kiść
1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.