Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krechtanie

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

Krechtanie to specyficzny dźwięk wydawany przez głuszce podczas zapadów. Jest to charakterystyczne odgłoszenie, które służy głuszcom do komunikacji w okresie godowym oraz jako sygnał obronny wobec potencjalnych drapieżników. Głuszcze krechtają nie tylko podczas zapadów, ale także mogą wydawać ten dźwięk podczas innych aktywności, takich jak lot czy żerowanie.

Głos krechtania jest głęboki i tępy, oddzielający się wyraźnie od innych dźwięków w lesie. Jest wykorzystywany zarówno do komunikacji między ptakami w okresie rozrodu, jak i do znakowania terytorium. Dzięki temu dźwiękowi konkretna populacja głuszca może zidentyfikować siebie nawzajem oraz unikać kolizji terytorialnych.

W kontekście myślistwa krechtanie jest ważnym sygnałem dla myśliwych polujących na głuszce. Świadczy o obecności ptaków i może stanowić istotną wskazówkę dla ustalenia dogodnego punktu obserwacji lub sposobu przelotu nad naturalnymi przejściami w celu skutecznego polowania.

Krechtanie jest niezwykle istotnym elementem zachowań społecznych i reprodukcyjnych głuszców, a także odgrywa kluczową rolę w środowisku łowieckim, zarówno dla ptaków samych w sobie, jak i dla ludzi zajmujących się ich obserwacją czy polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krechtanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

klaskanie

inaczej korkowanie.