Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krechtanie

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

Krechtanie to specyficzny dźwięk wydawany przez głuszce podczas zapadów. Jest to charakterystyczne odgłoszenie, które służy głuszcom do komunikacji w okresie godowym oraz jako sygnał obronny wobec potencjalnych drapieżników. Głuszcze krechtają nie tylko podczas zapadów, ale także mogą wydawać ten dźwięk podczas innych aktywności, takich jak lot czy żerowanie.

Głos krechtania jest głęboki i tępy, oddzielający się wyraźnie od innych dźwięków w lesie. Jest wykorzystywany zarówno do komunikacji między ptakami w okresie rozrodu, jak i do znakowania terytorium. Dzięki temu dźwiękowi konkretna populacja głuszca może zidentyfikować siebie nawzajem oraz unikać kolizji terytorialnych.

W kontekście myślistwa krechtanie jest ważnym sygnałem dla myśliwych polujących na głuszce. Świadczy o obecności ptaków i może stanowić istotną wskazówkę dla ustalenia dogodnego punktu obserwacji lub sposobu przelotu nad naturalnymi przejściami w celu skutecznego polowania.

Krechtanie jest niezwykle istotnym elementem zachowań społecznych i reprodukcyjnych głuszców, a także odgrywa kluczową rolę w środowisku łowieckim, zarówno dla ptaków samych w sobie, jak i dla ludzi zajmujących się ich obserwacją czy polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krechtanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kielnia

inaczej plusk.