Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krechtanie

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

Krechtanie to specyficzny dźwięk wydawany przez głuszce podczas zapadów. Jest to charakterystyczne odgłoszenie, które służy głuszcom do komunikacji w okresie godowym oraz jako sygnał obronny wobec potencjalnych drapieżników. Głuszcze krechtają nie tylko podczas zapadów, ale także mogą wydawać ten dźwięk podczas innych aktywności, takich jak lot czy żerowanie.

Głos krechtania jest głęboki i tępy, oddzielający się wyraźnie od innych dźwięków w lesie. Jest wykorzystywany zarówno do komunikacji między ptakami w okresie rozrodu, jak i do znakowania terytorium. Dzięki temu dźwiękowi konkretna populacja głuszca może zidentyfikować siebie nawzajem oraz unikać kolizji terytorialnych.

W kontekście myślistwa krechtanie jest ważnym sygnałem dla myśliwych polujących na głuszce. Świadczy o obecności ptaków i może stanowić istotną wskazówkę dla ustalenia dogodnego punktu obserwacji lub sposobu przelotu nad naturalnymi przejściami w celu skutecznego polowania.

Krechtanie jest niezwykle istotnym elementem zachowań społecznych i reprodukcyjnych głuszców, a także odgrywa kluczową rolę w środowisku łowieckim, zarówno dla ptaków samych w sobie, jak i dla ludzi zajmujących się ich obserwacją czy polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krechtanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.