Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krechtanie

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

Krechtanie to specyficzny dźwięk wydawany przez głuszce podczas zapadów. Jest to charakterystyczne odgłoszenie, które służy głuszcom do komunikacji w okresie godowym oraz jako sygnał obronny wobec potencjalnych drapieżników. Głuszcze krechtają nie tylko podczas zapadów, ale także mogą wydawać ten dźwięk podczas innych aktywności, takich jak lot czy żerowanie.

Głos krechtania jest głęboki i tępy, oddzielający się wyraźnie od innych dźwięków w lesie. Jest wykorzystywany zarówno do komunikacji między ptakami w okresie rozrodu, jak i do znakowania terytorium. Dzięki temu dźwiękowi konkretna populacja głuszca może zidentyfikować siebie nawzajem oraz unikać kolizji terytorialnych.

W kontekście myślistwa krechtanie jest ważnym sygnałem dla myśliwych polujących na głuszce. Świadczy o obecności ptaków i może stanowić istotną wskazówkę dla ustalenia dogodnego punktu obserwacji lub sposobu przelotu nad naturalnymi przejściami w celu skutecznego polowania.

Krechtanie jest niezwykle istotnym elementem zachowań społecznych i reprodukcyjnych głuszców, a także odgrywa kluczową rolę w środowisku łowieckim, zarówno dla ptaków samych w sobie, jak i dla ludzi zajmujących się ich obserwacją czy polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krechtanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

koza, koza, siuta

samica sarny.