Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kociołek

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

Kociołek – termin z zakresu broni i amunicji, dawniej stosowany do określenia mosiężnej części łuski naboju śrutowego. Jest to mała, okrągła część, znajdująca się na końcu naboju wykonana z mosiądzu lub innego metalu odpornego na wysokie temperatury i ciśnienie. Kociołek pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, służy do przenoszenia energii z prochu strzelniczego do pocisku. Gdy proch jest zapalany, generuje ciepło i ciśnienie, które są przekazywane do pocisku poprzez kociołek.

Dodatkowo kociołek chroni proch strzelniczy przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi, co ma istotne znaczenie dla zachowania właściwości palnych amunicji. Ponadto może być używany do regulacji ilości prochu strzelniczego używanego do wystrzelenia pocisku oraz regulowania prędkości pocisku i jego trajektorii lotu.

Warto zwrócić uwagę, że kociołki występują w różnych rozmiarach i kształtach, by pasować do różnych rodzajów naboi śrutowych. Są dostępne w sklepach myśliwskich bądź też mogą być wykonywane własnoręcznie z mosiądzu lub innego metalu. Kociołki odgrywały istotną rolę w historycznej broni i amunicji, a ich funkcje oraz sposób działania są ważnym zagadnieniem dla osób zainteresowanych tematyką łowiecką oraz broni sportowej czy historycznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kociołek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kozioł, rogacz

samiec samy.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.