Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kociołek

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

Kociołek to dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego, która jest używana do wystrzeliwania pocisków. Jest to mała, okrągła część, która znajduje się na końcu naboju. Kociołek jest wykonany z mosiądzu lub innego metalu, który jest odporny na wysokie temperatury i ciśnienie. Kociołek służy do przenoszenia energii z prochu strzelniczego do pocisku. Gdy proch strzelniczy jest zapalany, wytwarza dużo ciepła i ciśnienia, które są przekazywane do pocisku poprzez kociołek.

Kociołek ma również inne funkcje. Przede wszystkim chroni proch strzelniczy przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto może być używany do regulowania ilości prochu strzelniczego używanego do wystrzelenia pocisku. Kociołek może być również używany do regulowania prędkości pocisku i jego trajektorii lotu.

Kociołki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby dopasować je do różnych rodzajów naboi śrutowych. Są one dostępne w sklepach myśliwskich lub można je samodzielnie wykonać z mosiądzu lub innego metalu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kociołek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kapa

inaczej kaptur.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kufa

pysk psa myśliwskiego.

klekotka

inaczej kołatka.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kocica

samica zająca.

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)