Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kociołek

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

Kociołek to dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego, która jest używana do wystrzeliwania pocisków. Jest to mała, okrągła część, która znajduje się na końcu naboju. Kociołek jest wykonany z mosiądzu lub innego metalu, który jest odporny na wysokie temperatury i ciśnienie. Kociołek służy do przenoszenia energii z prochu strzelniczego do pocisku. Gdy proch strzelniczy jest zapalany, wytwarza dużo ciepła i ciśnienia, które są przekazywane do pocisku poprzez kociołek.

Kociołek ma również inne funkcje. Przede wszystkim chroni proch strzelniczy przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto może być używany do regulowania ilości prochu strzelniczego używanego do wystrzelenia pocisku. Kociołek może być również używany do regulowania prędkości pocisku i jego trajektorii lotu.

Kociołki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby dopasować je do różnych rodzajów naboi śrutowych. Są one dostępne w sklepach myśliwskich lub można je samodzielnie wykonać z mosiądzu lub innego metalu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kociołek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.