Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kociołek

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

Kociołek – termin z zakresu broni i amunicji, dawniej stosowany do określenia mosiężnej części łuski naboju śrutowego. Jest to mała, okrągła część, znajdująca się na końcu naboju wykonana z mosiądzu lub innego metalu odpornego na wysokie temperatury i ciśnienie. Kociołek pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, służy do przenoszenia energii z prochu strzelniczego do pocisku. Gdy proch jest zapalany, generuje ciepło i ciśnienie, które są przekazywane do pocisku poprzez kociołek.

Dodatkowo kociołek chroni proch strzelniczy przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi, co ma istotne znaczenie dla zachowania właściwości palnych amunicji. Ponadto może być używany do regulacji ilości prochu strzelniczego używanego do wystrzelenia pocisku oraz regulowania prędkości pocisku i jego trajektorii lotu.

Warto zwrócić uwagę, że kociołki występują w różnych rozmiarach i kształtach, by pasować do różnych rodzajów naboi śrutowych. Są dostępne w sklepach myśliwskich bądź też mogą być wykonywane własnoręcznie z mosiądzu lub innego metalu. Kociołki odgrywały istotną rolę w historycznej broni i amunicji, a ich funkcje oraz sposób działania są ważnym zagadnieniem dla osób zainteresowanych tematyką łowiecką oraz broni sportowej czy historycznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kociołek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłańce

zęby wilka.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kot

nazwa zająca i rysia.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.