Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karawan

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

Karawan to pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny podczas polowania. Jest to konstrukcja typowo używana w myślistwie, która umożliwia łatwy i wygodny transport zwierząt łownych z miejsca upolowania do miejsca ich obróbki czy przechowywania. Karawany mogą przyjmować różne formy, od tradycyjnych wozów ciągniętych przez konie po nowoczesne pojazdy terenowe przystosowane do trudnego terenu. Najczęściej są one wyposażone w specjalne uchwyty i systemy mocowania, które pozwalają bezpiecznie przenosić zwierzynę.

W zależności od rodzaju polowania i terenu, karawany mogą być dostosowane do różnych warunków. Na terenach górskich czy bagiennych, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich pojazdów off-roadowych o dużej przyczepności oraz zdolnościach terenowych. W przypadku polowań organizowanych w lasach lub na równinach sprawdzają się tradycyjne wozy ciągnięte przez konie bądź też silnikowe pojazdy terenowe.

Karawany stanowią ważny element logistyki myśliwskiej, umożliwiając skuteczny transport zdobyczy łowieckiej oraz zapewniając odpowiednie warunki dla zwierząt podczas transportu. Współcześnie coraz częściej można spotkać także specjalizowane pojazdy chłodnicze wyposażone w systemy chłodzące, które pozwalają utrzymać temperaturę ciała dla zapewnienia jakości mięsa po polowaniu. Dzięki użyteczności i funkcjonalności karawany są nieodłącznym elementem działalności myśliwskiej na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karawan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kłańce

zęby wilka.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

klempa

samica łosia, łosza