Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karawan

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

Karawan to pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny podczas polowania. Jest to konstrukcja typowo używana w myślistwie, która umożliwia łatwy i wygodny transport zwierząt łownych z miejsca upolowania do miejsca ich obróbki czy przechowywania. Karawany mogą przyjmować różne formy, od tradycyjnych wozów ciągniętych przez konie po nowoczesne pojazdy terenowe przystosowane do trudnego terenu. Najczęściej są one wyposażone w specjalne uchwyty i systemy mocowania, które pozwalają bezpiecznie przenosić zwierzynę.

W zależności od rodzaju polowania i terenu, karawany mogą być dostosowane do różnych warunków. Na terenach górskich czy bagiennych, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich pojazdów off-roadowych o dużej przyczepności oraz zdolnościach terenowych. W przypadku polowań organizowanych w lasach lub na równinach sprawdzają się tradycyjne wozy ciągnięte przez konie bądź też silnikowe pojazdy terenowe.

Karawany stanowią ważny element logistyki myśliwskiej, umożliwiając skuteczny transport zdobyczy łowieckiej oraz zapewniając odpowiednie warunki dla zwierząt podczas transportu. Współcześnie coraz częściej można spotkać także specjalizowane pojazdy chłodnicze wyposażone w systemy chłodzące, które pozwalają utrzymać temperaturę ciała dla zapewnienia jakości mięsa po polowaniu. Dzięki użyteczności i funkcjonalności karawany są nieodłącznym elementem działalności myśliwskiej na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karawan w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

kopno

legowisko zająca w śniegu.

kandelabrowa korona

zob. korona.