Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kominek

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. kapiszonówka).

Kominek to element broni palnej, szczególnie strzelby kapiszonowej, służący do doprowadzania ognia do prochu. Jest to rurka wkręcona w komorę nabojową, na którą nakłada się kapiszon. Kominek jest kluczowym składnikiem zamka kapiszonowego, który oprócz rurki doprowadzającej ogień do prochu zawiera również sprężynowy mechanizm spustowy. Wynaleziony w Anglii na początku XIX wieku, kominek stanowił integralną część odprzodowej broni palnej z zamkiem kapiszonowym. Jego główną funkcją jest doprowadzenie ognia do prochu znajdującego się w komorze lufy poprzez nakładanie na niego zapalnika - kapiszona. Wykonany z metalu, kominek posiada specjalnie zaprojektowaną rurkę umożliwiającą skuteczne przekierowanie ognia.

Kominek był pierwszym typem broni palnej, jednak po 1866 roku został wyparty przez broń odtylcową. Mimo to, w niektórych rodzajach broni palnej nadal wykorzystywany jest zamknięty z kominkiem jako ważny element strzelby kapiszonowej. Stanowi kluczowy element mechanizmu odpalenia broni palnej i bez niego broń nie może działać. Jego istotność wynika z odpowiedniego prowadzenia ognia do prochów i zapewniania skuteczności całego procesu strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kominek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.