Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kominek

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. kapiszonówka).

Kominek to element strzelby kapiszonowej, który służy do doprowadzania ognia do prochu. Jest to rurka wkręcona w komorę nabojową, na którą nakłada się kapiszon. Kominek jest częścią zamka kapiszonowego, składającego się z rurki doprowadzającej ogień do prochu i sprężynowego mechanizmu spustowego. Wynaleziony w Anglii na początku XIX wieku, był pierwszym typem broni palnej.

Kominek jest bardzo ważnym elementem strzelby kapiszonowej, ponieważ bez niego broń nie może działać. Jest on wykonany z metalu i ma specjalnie zaprojektowaną rurkę, aby doprowadzić ogień do prochu. Rurka ta jest wkręcana w komorę nabojową i na nią nakłada się kapiszon.

Kominek jest częścią zamka kapiszonowego, a także odprzodowej broni palnej. Był on pierwszym typem broni palnej, ale po 1866 roku został wyparty przez broń odtylcową. Mimo to, jest on nadal używany w niektórych rodzajach broni palnej i stanowi ważny element strzelby kapiszonowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kominek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

klekotka

inaczej kołatka.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

koziołek

młody kozioł.