Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kominek

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. kapiszonówka).

Kominek to element broni palnej, szczególnie strzelby kapiszonowej, służący do doprowadzania ognia do prochu. Jest to rurka wkręcona w komorę nabojową, na którą nakłada się kapiszon. Kominek jest kluczowym składnikiem zamka kapiszonowego, który oprócz rurki doprowadzającej ogień do prochu zawiera również sprężynowy mechanizm spustowy. Wynaleziony w Anglii na początku XIX wieku, kominek stanowił integralną część odprzodowej broni palnej z zamkiem kapiszonowym. Jego główną funkcją jest doprowadzenie ognia do prochu znajdującego się w komorze lufy poprzez nakładanie na niego zapalnika - kapiszona. Wykonany z metalu, kominek posiada specjalnie zaprojektowaną rurkę umożliwiającą skuteczne przekierowanie ognia.

Kominek był pierwszym typem broni palnej, jednak po 1866 roku został wyparty przez broń odtylcową. Mimo to, w niektórych rodzajach broni palnej nadal wykorzystywany jest zamknięty z kominkiem jako ważny element strzelby kapiszonowej. Stanowi kluczowy element mechanizmu odpalenia broni palnej i bez niego broń nie może działać. Jego istotność wynika z odpowiedniego prowadzenia ognia do prochów i zapewniania skuteczności całego procesu strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kominek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kielnia

inaczej plusk.