Definicja hasła: kominek
- kominek
w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. kapiszonówka).
Kominek to element broni palnej, szczególnie strzelby kapiszonowej, służący do doprowadzania ognia do prochu. Jest to rurka wkręcona w komorę nabojową, na którą nakłada się kapiszon. Kominek jest kluczowym składnikiem zamka kapiszonowego, który oprócz rurki doprowadzającej ogień do prochu zawiera również sprężynowy mechanizm spustowy. Wynaleziony w Anglii na początku XIX wieku, kominek stanowił integralną część odprzodowej broni palnej z zamkiem kapiszonowym. Jego główną funkcją jest doprowadzenie ognia do prochu znajdującego się w komorze lufy poprzez nakładanie na niego zapalnika - kapiszona. Wykonany z metalu, kominek posiada specjalnie zaprojektowaną rurkę umożliwiającą skuteczne przekierowanie ognia.
Kominek był pierwszym typem broni palnej, jednak po 1866 roku został wyparty przez broń odtylcową. Mimo to, w niektórych rodzajach broni palnej nadal wykorzystywany jest zamknięty z kominkiem jako ważny element strzelby kapiszonowej. Stanowi kluczowy element mechanizmu odpalenia broni palnej i bez niego broń nie może działać. Jego istotność wynika z odpowiedniego prowadzenia ognia do prochów i zapewniania skuteczności całego procesu strzelania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kominek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- krzyk
głos dzikich gęsi i łabędzi.
- klatka szczeblasta
pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.
- kłapać
o dziku: głośno ocierać szable o fajki.
- kolczykowanie
znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.
- kurkówka
dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.
- konserwacja broni
jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)
- kryteria odstrzału jeleni
podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)
- kokanie
głos wydawany przez cieciorkę.
- kuper
tylna część ciała ptaków.
- kołatka, kołatka, klekotka
przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.