Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kominek

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. kapiszonówka).

Kominek to element strzelby kapiszonowej, który służy do doprowadzania ognia do prochu. Jest to rurka wkręcona w komorę nabojową, na którą nakłada się kapiszon. Kominek jest częścią zamka kapiszonowego, składającego się z rurki doprowadzającej ogień do prochu i sprężynowego mechanizmu spustowego. Wynaleziony w Anglii na początku XIX wieku, był pierwszym typem broni palnej.

Kominek jest bardzo ważnym elementem strzelby kapiszonowej, ponieważ bez niego broń nie może działać. Jest on wykonany z metalu i ma specjalnie zaprojektowaną rurkę, aby doprowadzić ogień do prochu. Rurka ta jest wkręcana w komorę nabojową i na nią nakłada się kapiszon.

Kominek jest częścią zamka kapiszonowego, a także odprzodowej broni palnej. Był on pierwszym typem broni palnej, ale po 1866 roku został wyparty przez broń odtylcową. Mimo to, jest on nadal używany w niektórych rodzajach broni palnej i stanowi ważny element strzelby kapiszonowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kominek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kłańce

zęby wilka.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.