Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klapanie

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

Klapanie to pierwsza zwrotka pieśni głuszca, odgłos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z czterech wyraźnie oddzielonych części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Klapanie jest powtarzane 5-15 razy przez około 4 sekundy, następnie następuje trelowanie trwające około 2 sekundy, po którym kogut przystępuje do korkowania - krótkiego głównego tonu przypominającego wyciągnięcie korka z butelki. Ostatecznie dochodzi do szlifowania, które trwa od 3 do 5 sekund i podczas którego głos ptaka przygłuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych w czasie polowania na głuszca. Te specyficzne dźwięki tworzą charakterystyczną pieśń głuszców w okresie godowym i są istotnym elementem dla myśliwych podczas polowań na te ptaki.

Klapanie jest istotnym sygnałem dla innych ptaków tego gatunku podczas sezonu godowego. Jest to swoisty rodzaj komunikacji między samcami w celu wyznaczenia terytorium oraz przyciągnięcia samic. Dzięki rozpoznawalnym dźwiękom pierwsi rolnicy wykorzystywali klapanie podczas polowań, co pozwalało im na precyzyjne lokalizowanie głuszców i zwiększało skuteczność polowania.

Klapanie stanowi ważny aspekt życia głuszców, a jego charakterystyczny dźwięk jest rozpoznawalny dla myśliwych i ornitologów. Zrozumienie i identyfikacja klapania są istotne zarówno dla zachowania równowagi ekosystemów leśnych, jak i dla tradycji łowieckich związanych z polowaniem na te ptaki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klapanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.