Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klapanie

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

Klapanie to pierwsza zwrotka pieśni głuszca, odgłos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z czterech wyraźnie oddzielonych części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Klapanie jest powtarzane 5-15 razy przez około 4 sekundy, następnie następuje trelowanie trwające około 2 sekundy, po którym kogut przystępuje do korkowania - krótkiego głównego tonu przypominającego wyciągnięcie korka z butelki. Ostatecznie dochodzi do szlifowania, które trwa od 3 do 5 sekund i podczas którego głos ptaka przygłuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych w czasie polowania na głuszca. Te specyficzne dźwięki tworzą charakterystyczną pieśń głuszców w okresie godowym i są istotnym elementem dla myśliwych podczas polowań na te ptaki.

Klapanie jest istotnym sygnałem dla innych ptaków tego gatunku podczas sezonu godowego. Jest to swoisty rodzaj komunikacji między samcami w celu wyznaczenia terytorium oraz przyciągnięcia samic. Dzięki rozpoznawalnym dźwiękom pierwsi rolnicy wykorzystywali klapanie podczas polowań, co pozwalało im na precyzyjne lokalizowanie głuszców i zwiększało skuteczność polowania.

Klapanie stanowi ważny aspekt życia głuszców, a jego charakterystyczny dźwięk jest rozpoznawalny dla myśliwych i ornitologów. Zrozumienie i identyfikacja klapania są istotne zarówno dla zachowania równowagi ekosystemów leśnych, jak i dla tradycji łowieckich związanych z polowaniem na te ptaki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klapanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kielnia

inaczej plusk.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.