Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiczoł, drozd kwiczoł

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i świerkowe przylegające do otwartych przestrzeni. Odżywia się owadami, ślimakami i dżdżownicami (w jesieni i w zimie jagodami). Gnieździ się w koronach drzew; samica wysiaduje 4-6 jaj przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczają gniazdo po 14 dniach. Ptak łowny.

Kwiczoł (Turdus pilaris) - ptak z rodziny drozdów (Turdidae) zamieszkujący lasy sosnowe i świerkowe, charakteryzujący się brązowym grzbietem, popielatą głową oraz brązowymi plamami na stronie brzusznej. Osobniki dorosłe mierzą około 25 cm długości ciała, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi około 47 cm. Kwiczoł odżywia się owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz jagodami w jesiennej i zimowej porze roku.

Gniazduje się w koronach drzew, gdzie samica wysiaduje zazwyczaj 4-6 jaj przez około 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczając gniazdo po 14 dniach od wyklucia. Gatunek ten jest uznawany za ptaka łownego, co oznacza możliwość polowania na niego przez myśliwych. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary kwiczoła, polowanie na niego nie jest tak popularne jak w przypadku innych gatunków.

Kwiczoły odgrywają istotną rolę w ekosystemie lasów sosnowych i świerkowych poprzez kontrolę populacji owadów oraz stanowią ważne źródło pożywienia dla innych ptaków drapieżnych. Są również obiektem hodowli w ogrodach zoologicznych oraz prywatnych ogrodach. Ponadto, mogą zostać uznane za szkodniki ze względu na ich potencjalne uszkodzenia upraw czy sadzonek drzew.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiczoł, drozd kwiczoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

krowa

samica żubra.

klekotka

inaczej kołatka.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.