Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiczoł, drozd kwiczoł

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i świerkowe przylegające do otwartych przestrzeni. Odżywia się owadami, ślimakami i dżdżownicami (w jesieni i w zimie jagodami). Gnieździ się w koronach drzew; samica wysiaduje 4-6 jaj przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczają gniazdo po 14 dniach. Ptak łowny.

Kwiczoł (Turdus pilaris) - ptak z rodziny drozdów (Turdidae) zamieszkujący lasy sosnowe i świerkowe, charakteryzujący się brązowym grzbietem, popielatą głową oraz brązowymi plamami na stronie brzusznej. Osobniki dorosłe mierzą około 25 cm długości ciała, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi około 47 cm. Kwiczoł odżywia się owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz jagodami w jesiennej i zimowej porze roku.

Gniazduje się w koronach drzew, gdzie samica wysiaduje zazwyczaj 4-6 jaj przez około 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczając gniazdo po 14 dniach od wyklucia. Gatunek ten jest uznawany za ptaka łownego, co oznacza możliwość polowania na niego przez myśliwych. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary kwiczoła, polowanie na niego nie jest tak popularne jak w przypadku innych gatunków.

Kwiczoły odgrywają istotną rolę w ekosystemie lasów sosnowych i świerkowych poprzez kontrolę populacji owadów oraz stanowią ważne źródło pożywienia dla innych ptaków drapieżnych. Są również obiektem hodowli w ogrodach zoologicznych oraz prywatnych ogrodach. Ponadto, mogą zostać uznane za szkodniki ze względu na ich potencjalne uszkodzenia upraw czy sadzonek drzew.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiczoł, drozd kwiczoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kosacz

stary cietrzew.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.