Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiczoł, drozd kwiczoł

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i świerkowe przylegające do otwartych przestrzeni. Odżywia się owadami, ślimakami i dżdżownicami (w jesieni i w zimie jagodami). Gnieździ się w koronach drzew; samica wysiaduje 4-6 jaj przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczają gniazdo po 14 dniach. Ptak łowny.

Kwiczoł jest ptakiem z rodziny drozdów, który można spotkać w lasach sosnowych i świerkowych. Ma brązowy grzbiet i popielatą głowę oraz brązowe plamy na stronie brzusznej. Jego długość ciała wynosi 25 cm, a rozpiętość skrzydeł 47 cm. Kwiczoł odżywia się owadami, ślimakami i dżdżownicami, a w jesieni i zimie jagodami. Gnieździ się w koronach drzew, a samica wysiaduje 4-6 jaj przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 14 dniach.

Kwiczoł jest ptakiem łownym, co oznacza, że może być polowany przez myśliwych. Jednak ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie jest to bardzo popularny gatunek do polowania. Kwiczoły są również czasami hodowane w ogrodach zoologicznych lub prywatnych ogrodach. Są one również czasami uważane za szkodniki, ponieważ mogą uszkadzać uprawy i sadzonki drzew.

Kwiczoły są ważnymi członkami ekosystemu lasów sosnowych i świerkowych, ponieważ odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej poprzez kontrolowanie populacji owadów i innych małych stworzeń. Są również ważnymi składnikami diety innych ptaków drapieżnych, takich jak bociany czy orły.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiczoł, drozd kwiczoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klaskanie

inaczej korkowanie.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

klangor

jednostajny głos żurawi.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.