Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiczoł, drozd kwiczoł

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i świerkowe przylegające do otwartych przestrzeni. Odżywia się owadami, ślimakami i dżdżownicami (w jesieni i w zimie jagodami). Gnieździ się w koronach drzew; samica wysiaduje 4-6 jaj przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczają gniazdo po 14 dniach. Ptak łowny.

Kwiczoł jest ptakiem z rodziny drozdów, który można spotkać w lasach sosnowych i świerkowych. Ma brązowy grzbiet i popielatą głowę oraz brązowe plamy na stronie brzusznej. Jego długość ciała wynosi 25 cm, a rozpiętość skrzydeł 47 cm. Kwiczoł odżywia się owadami, ślimakami i dżdżownicami, a w jesieni i zimie jagodami. Gnieździ się w koronach drzew, a samica wysiaduje 4-6 jaj przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 14 dniach.

Kwiczoł jest ptakiem łownym, co oznacza, że może być polowany przez myśliwych. Jednak ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie jest to bardzo popularny gatunek do polowania. Kwiczoły są również czasami hodowane w ogrodach zoologicznych lub prywatnych ogrodach. Są one również czasami uważane za szkodniki, ponieważ mogą uszkadzać uprawy i sadzonki drzew.

Kwiczoły są ważnymi członkami ekosystemu lasów sosnowych i świerkowych, ponieważ odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej poprzez kontrolowanie populacji owadów i innych małych stworzeń. Są również ważnymi składnikami diety innych ptaków drapieżnych, takich jak bociany czy orły.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiczoł, drozd kwiczoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)