Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiczoł, drozd kwiczoł

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i świerkowe przylegające do otwartych przestrzeni. Odżywia się owadami, ślimakami i dżdżownicami (w jesieni i w zimie jagodami). Gnieździ się w koronach drzew; samica wysiaduje 4-6 jaj przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczają gniazdo po 14 dniach. Ptak łowny.

Kwiczoł (Turdus pilaris) - ptak z rodziny drozdów (Turdidae) zamieszkujący lasy sosnowe i świerkowe, charakteryzujący się brązowym grzbietem, popielatą głową oraz brązowymi plamami na stronie brzusznej. Osobniki dorosłe mierzą około 25 cm długości ciała, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi około 47 cm. Kwiczoł odżywia się owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz jagodami w jesiennej i zimowej porze roku.

Gniazduje się w koronach drzew, gdzie samica wysiaduje zazwyczaj 4-6 jaj przez około 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, opuszczając gniazdo po 14 dniach od wyklucia. Gatunek ten jest uznawany za ptaka łownego, co oznacza możliwość polowania na niego przez myśliwych. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary kwiczoła, polowanie na niego nie jest tak popularne jak w przypadku innych gatunków.

Kwiczoły odgrywają istotną rolę w ekosystemie lasów sosnowych i świerkowych poprzez kontrolę populacji owadów oraz stanowią ważne źródło pożywienia dla innych ptaków drapieżnych. Są również obiektem hodowli w ogrodach zoologicznych oraz prywatnych ogrodach. Ponadto, mogą zostać uznane za szkodniki ze względu na ich potencjalne uszkodzenia upraw czy sadzonek drzew.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiczoł, drozd kwiczoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kandelabrowa korona

zob. korona.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

krycie

akt kopulacji u ssaków.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)