Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korkowanie

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

Korkowanie to trzecia zwrotka pieśni głuszca. Głuszcówkę, jak nazywają ją myśliwi, można usłyszeć w okresie godów wiosną. Jest to charakterystyczne dźwiękowe wygibasy wysokie i melodyjne słyszane w okolicach miejsca toków. Korkowanie wykorzystywane jest przez myśliwych do identyfikacji i lokalizacji głuszca podczas polowania. Osoby posiadające doświadczenie są w stanie zidentyfikować gatunek ptaka na podstawie pieśni oraz rozpoznać jego położenie w terenie.

Podczas korkowania samiec próbuje przyciągnąć uwagę samic poprzez wyraźne pokazywanie swoich umiejętności śpiewaczych. Pieśń głuszca, z jej charakterystycznym "klu klu klu", odgrywa kluczową rolę w procesie zalotów i rozmnażania gatunku. Dźwięki korkowania są ważnym elementem zachowań godowych, pomagającym w komunikacji między ptakami. Myśliwi często korzystają z tego dźwięku podczas polowań, stosując go jako sygnał do lokalizacji zwierzyny.

W ramach ochrony prawnej głuszce nadano specjalny status ochronny, jednak ze względu na spadek liczebności ptaków oficjalnie zakazano polowań na te ptaki aż do 2027 roku. W tym kontekście korkowanie ma istotne znaczenie dla monitorowania populacji głuszca oraz ochrony tych ptaków przed nielegalnymi działaniami łowieckimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korkowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kotka

samica rysia.

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

klaskanie

inaczej korkowanie.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

koziołek

młody kozioł.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)