Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korkowanie

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

Korkowanie to trzecia zwrotka pieśni głuszca. Głuszcówkę, jak nazywają ją myśliwi, można usłyszeć w okresie godów wiosną. Jest to charakterystyczne dźwiękowe wygibasy wysokie i melodyjne słyszane w okolicach miejsca toków. Korkowanie wykorzystywane jest przez myśliwych do identyfikacji i lokalizacji głuszca podczas polowania. Osoby posiadające doświadczenie są w stanie zidentyfikować gatunek ptaka na podstawie pieśni oraz rozpoznać jego położenie w terenie.

Podczas korkowania samiec próbuje przyciągnąć uwagę samic poprzez wyraźne pokazywanie swoich umiejętności śpiewaczych. Pieśń głuszca, z jej charakterystycznym "klu klu klu", odgrywa kluczową rolę w procesie zalotów i rozmnażania gatunku. Dźwięki korkowania są ważnym elementem zachowań godowych, pomagającym w komunikacji między ptakami. Myśliwi często korzystają z tego dźwięku podczas polowań, stosując go jako sygnał do lokalizacji zwierzyny.

W ramach ochrony prawnej głuszce nadano specjalny status ochronny, jednak ze względu na spadek liczebności ptaków oficjalnie zakazano polowań na te ptaki aż do 2027 roku. W tym kontekście korkowanie ma istotne znaczenie dla monitorowania populacji głuszca oraz ochrony tych ptaków przed nielegalnymi działaniami łowieckimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korkowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koziołek

młody kozioł.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

krycie

akt kopulacji u ssaków.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)