Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korkowanie

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

Korkowanie to trzecia zwrotka pieśni głuszca. Głuszcówkę, jak nazywają ją myśliwi, można usłyszeć w okresie godów wiosną. Jest to charakterystyczne dźwiękowe wygibasy wysokie i melodyjne słyszane w okolicach miejsca toków. Korkowanie wykorzystywane jest przez myśliwych do identyfikacji i lokalizacji głuszca podczas polowania. Osoby posiadające doświadczenie są w stanie zidentyfikować gatunek ptaka na podstawie pieśni oraz rozpoznać jego położenie w terenie.

Podczas korkowania samiec próbuje przyciągnąć uwagę samic poprzez wyraźne pokazywanie swoich umiejętności śpiewaczych. Pieśń głuszca, z jej charakterystycznym "klu klu klu", odgrywa kluczową rolę w procesie zalotów i rozmnażania gatunku. Dźwięki korkowania są ważnym elementem zachowań godowych, pomagającym w komunikacji między ptakami. Myśliwi często korzystają z tego dźwięku podczas polowań, stosując go jako sygnał do lokalizacji zwierzyny.

W ramach ochrony prawnej głuszce nadano specjalny status ochronny, jednak ze względu na spadek liczebności ptaków oficjalnie zakazano polowań na te ptaki aż do 2027 roku. W tym kontekście korkowanie ma istotne znaczenie dla monitorowania populacji głuszca oraz ochrony tych ptaków przed nielegalnymi działaniami łowieckimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korkowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kandelabrowa korona

zob. korona.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

krycie

akt kopulacji u ssaków.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.