Definicja hasła: korkowanie
- korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie
trzecia zwrotka pieśni głuszca.
Korkowanie to trzecia zwrotka pieśni głuszca. Głuszcówkę, jak nazywają ją myśliwi, można usłyszeć w okresie godów wiosną. Jest to charakterystyczne dźwiękowe wygibasy wysokie i melodyjne słyszane w okolicach miejsca toków. Korkowanie wykorzystywane jest przez myśliwych do identyfikacji i lokalizacji głuszca podczas polowania. Osoby posiadające doświadczenie są w stanie zidentyfikować gatunek ptaka na podstawie pieśni oraz rozpoznać jego położenie w terenie.
Podczas korkowania samiec próbuje przyciągnąć uwagę samic poprzez wyraźne pokazywanie swoich umiejętności śpiewaczych. Pieśń głuszca, z jej charakterystycznym "klu klu klu", odgrywa kluczową rolę w procesie zalotów i rozmnażania gatunku. Dźwięki korkowania są ważnym elementem zachowań godowych, pomagającym w komunikacji między ptakami. Myśliwi często korzystają z tego dźwięku podczas polowań, stosując go jako sygnał do lokalizacji zwierzyny.
W ramach ochrony prawnej głuszce nadano specjalny status ochronny, jednak ze względu na spadek liczebności ptaków oficjalnie zakazano polowań na te ptaki aż do 2027 roku. W tym kontekście korkowanie ma istotne znaczenie dla monitorowania populacji głuszca oraz ochrony tych ptaków przed nielegalnymi działaniami łowieckimi.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korkowanie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)
ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)
- kipieć
o zającu: sadzić na oślep.
- kopać
o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.
- kantak
pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.
- kapiszon, kapiszon, piston
dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)
- krykucha
kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.
- kusza myśliwska
ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)
- kroczyć
o zwierzynie: iść stępa.
- kaganiec
zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.
- kabłąk
osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.