Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klekotka

klekotka

inaczej kołatka.

Klekotka (inaczej kołatka) to przyrząd łowiecki, który służy do imitowania dźwięków wydawanych przez kopytne zwierzęta, takie jak sarny, jelenie, czy dziki. Składa się z metalowego cylindra, w którym znajdują się kulki lub metalowe płytki. Klekotka działa na zasadzie ruchu wstrząsowego, powodującego uderzenie kulki lub płytki w ścianki cylindra i wydając charakterystyczne dźwięki. Jest stosowana przez myśliwych do pozyskiwania zwierzyny poprzez imitację dźwięków emitowanych przez kopytne zwierzęta.

W trakcie polowania myśliwy wykonuje szybkie ruchy ręką, co powoduje wydawanie dźwięków imitujących kopytne zwierzęta. Dzięki temu może przyciągnąć zwierzynę w swoją stronę lub wywołać u niej reakcję obronną, umożliwiając lepsze ukierunkowanie strategii polowania. Klekotka jest jednym z wielu przyrządów łowieckich stosowanych przez myśliwych na całym świecie w celu poszerzenia swoich zdolności jako naganiacza oraz pozyskania zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klekotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.